Ana sayfa Politika Binali Yıldırım: AİHM’e yapılan başvuruların tamamı reddedilecek

Binali Yıldırım: AİHM’e yapılan başvuruların tamamı reddedilecek

PAYLAŞ

Başbakan Binalı Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Kontrollü darbe” sözlerini yine eleştirerek, “Kontrollü darbe diyerek kontrolünü başkasına kaptıranlar var” dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, AKP Grup Toplantısı’nda gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. Yıldırım, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na hitaben “15 Temmuz’da Türkiye’yi işgal etmek isteyen ‘FETÖ terör örgütü’ Kılıçdaroğlu’nun son dönemdeki eylem ve söylemlerinden cesaret alıyor. Kendisi yol yorgunu. Biz de kendisini uyarıyoruz” dedi.

Toplum üzerinde arttırılan baskı uygulamalarını masum gösterip milletin vatan savunmasına gölge düşürmek isteyenlerin olduğunu belirten Yıldırım, “Yaşananlara kontrollü darbe diyerek kendi kontrolünü başkasına kaptıranlar var. Biz, bize söylenenlere bir yere kadar müsamaha gösteririz ancak o gece vatanı için can veren şehitlerimize haksızlık edilmesine asla izin vermeyiz” diye konuştu. Yıldırım, Kılıçdaroğlu’nu kastederek “FETÖ’nün yüzünde güller açtıracak her açıklamayı yaparken, bir yandan da sırtını Kandil’e dayayanlarla birlikte yürüyor” ifadelerinde bulundu.

“168 bin 977 kişi hakkında işlem yapıldı”

OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu’nun başvuruları incelemeye aldığı bilgisini paylaşan Yıldırım, şöyle dedi: ”

168 bin 977 şüpheli hakkında işlem yapıldı. Bunlardan 33 bin 180’i kamu görevinden uzaklaştırıldı. 35 bin 639 kişi de yapılan incelemelerden sonra görevine iade edildi. Aralarında mükerrer olanlarla birlikte 300 bin itiraz başvurusu alındı. Bunların hepsi tek tek inceleniyor. Başvuruların çok yönlü ve detaylı incelemeye tabi tutmak amacıyla OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu’nu KHK’yla kurduk ve dün itibariyle çalışmaya başladı. AİHM de yapılan başvuruları bu komisyonu yeni bir iç hukuk yolu olarak gösterip bu müracaatları reddetti.

Ülkemiz aleyhine 24 bin 600 başvuru varken 30 Haziran’da bu başvuruş sayısı 12 bine indi. Önümüzdeki günlerde bunun tamamı reddedilecek ve komisyonda ele alınacak. Dün günün sonuna kadar 1189’u işleme girmiştir. Toplam başvuruların mükerrer başvuruları da dikkate alınca, 120 bin civarında olacağını düşünüyorum.”