Ana sayfa Sürmanşet Bir ayda 3 bin asker zehirlendi, askerler isyan etti: Komutanlar ‘ses çıkaranı’...

Bir ayda 3 bin asker zehirlendi, askerler isyan etti: Komutanlar ‘ses çıkaranı’ dövüyorlar

PAYLAŞ

Manisa 1. Piyade Er Eğitim Tugay Komutanlığında akşam yemeği sonrası rahatsızlanan 500 asker, kusma ve bulantı şikayetiyle hastanelere kaldırıldı. Son bir ayda il genelinde zehirlenen asker sayısının 3 bine ulaştığı belirtildi. Manisa’daki birliklere yemek veren firmanın AKP’ye yakınlığıyla bilinen ROTA firması olduğu iddia edildi.

Söz konusu firmanın yemeklerinden dolayı Manisa’da son bir ayda 4 büyük zehirlenme vakası gerçekleşti. Cumhuriyet Halk Partisi Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer ise yemek firmasının Meclis’e taşındığını ancak önergenin AKP ve MHP oylarıyla reddedildiğini açıkladı.

Öte yandan geç saatlerde kışlaya yemek sağlayan şirketin yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 19 çalışanının gözaltına alındığı bildirildi. Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ile Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Zeki Çolak’ın da Manisa’ya doğru yola çıktıkları öğrenildi.

Vali: Bazı askerlerin durumu kritik

Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Merkezefendi Devlet Hastanesi’ne gelerek rahatsızlanan askerleri ziyaret etti. Çıkışta kısa bir açıklama yapan Vali Güvençer “Askerlerimizin neyden etkilendiğini tam olarak belli değil. Edindiğimiz bilgilere göre 200’e yakın askerimiz rahatsızlandığını öğrendik, şu an araştırıyoruz. Üzücü olan durum, bazı askerlerimizin durumu kritik” dedi.

Dün akşam da 69 asker besin zehirlenmesi şüphesiyle hastanelere kaldırılmış ve bugün öğle saatlerinde tüm askerler taburcu edilmişti.

Askerler: Sesimizi çıkardığımızda komutanlar dövüyor

CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer’in sosyal medyadan yaptığı canlı yayında askerler, “Komutana hazır yemek geliyor. Biz aynı yemekleri yemiyoruz. Şimdi bir şey dediğimizde de dayak yemekle tehdit ediliyoruz. Kenara çekip dövüyorlar bizi! Kantinden yemek yemek istediğimiz zaman kantini kapatıyorlar” dedi. CHP’li Biçer, sorumlu olarak yemek şirketini ve Savunma Bakanlığı’nı göstererek Bakan’ı istifaya çağırdı.

CHP’li vekil: Sağlık personeline görev başına dönün çağrısı yapıldı

CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer de Twitter sayfasından konu hakkında bilgiler paylaştı. Manisa’daki hastaneleri gezen ve hastanelerin hepsinde çok sayıda asker olduğunu belirten Biçer, tedavi gören askerlerin akşam yemeğinde tavuk yediklerini söylediğini belirtti.

Yine Biçer’in Twitter sayfasından aktardığına göre Manisa’daki sağlık personeline görev başına dönme çağrısı yapıldı.