Ana sayfa Logo Altı “Biz cenazelerimizi kaldırırken, evin yakınındaki polisler çay ve kahve içiyordu”

“Biz cenazelerimizi kaldırırken, evin yakınındaki polisler çay ve kahve içiyordu”

PAYLAŞ

Şırnak’ın Silopi ilçesine bağlı Karşıyaka Mahallesi’nde 3 Nisan gecesi devriye gezen polislerin kullandığı Akrep tipi zırhlı aracın evlerinden içeri girmesi sonucu Muhammet (7) ve Furkan Yıldırım (6) adlı çocuklarını yitiren anne Nesime Yıldırım, o gece yaşadıklarını anlattı. Panzerin ölümüne sebep olduğu 2 çocuğunun bulunduğu odanın bitişiğindeki odada 4 aylık bebeğini sallarken olayın meydana geldiğini anlatan anne Yıldırım, olayın şokunu atlatmış değil.

İnleme sesleri yükseliyordu

“Allah’ın verdiği ‘bela’ güzeldir, zalimlerin değil” diyen anne Yıldırım, “3 çocuğum ile yan odadaydık. Aniden yüksek bir sesin gelmesiyle yerimden kalktım. Odaya yöneldiğimde bütün duvarın yıkıldığını ve çocuklarımın altında olduğunu gördüm. İnleme sesleri yükseliyordu. Betonu kaldırdığımda Muhammet’imi gördüm. Daha sonra Furkan’ı da komşularımız kaldırdı yerden” diye belirtti.

Polisler ‘bişey yok’ diyorlardı

Dihaber’in aktardığına göre, Olay yerinden kaçarak uzaklaşan polisleri gördüğünü kaydeden anne Yıldırım, şu bilgileri verdi: “Polisler de oradaydı. Betonu kaldırmamda yardım etmediler. Sadece ‘Bir şey yok korkma’ diyorlardı. Nasıl bir şey yok? Ciğerim yandı. Evimiz yıksalardı keşke ama ciğerimi yakmasalardı. Devletin böyle yapmaya hakkı var mıydı? Dar sokakta ne işleri vardı? 5 ya da 6 polis araçta vardı ama bir kişiden bahsediyorlar.”

Hastaneye gittikten sonraki süreci de anlatan anne Yıldırım, “Çocuklarımı görmek istediğimi söyledim. Silahları bize doğrultarak, ‘Eğer bir şey yaparsanız silah kullanırız’ dediler. Hem çocuklarımız öldürüyorlar hem de silahlarını bize doğrultuyorlar. Vali’de gelip ‘Kader’ diyor. Ben sağ olduğum sürece bunun peşini bırakmayacağım” dedi.

Biz cenazerleri kaldırırken polisler çay içiyorlardı

Yaşamını yitiren kardeşlerin babaannesi Ayşe Yıldırım da, ölüme ve sonrasındaki açıklamalara tepki göstererek, şunları söyledi: “Bunu yapanların yanına kar kalmasın. Biz cenazelerimizi kaldırırken, evin yakınındaki polisler çay ve kahve içiyordu.” Ölen çocukların teyzesi Meryem Yıldırım ise, şunları dile getirdi: “Neden Kürt annelerinin çocuklarını öldürüyorlar? Çocuklarımız öldürüyorlar, evimizi yıkıp köylerimiz yakıyorlar. Çocuklarımız savaşa mı gitmişti? Her ikisi de yatıyordu.”