BM raporu: İktidardaki kadınların sayısı azaldı

Mart 19, 2017, 1:06 pm
BM raporuna göre, dünya genelinde kadın siyasi liderlerin sayısı azalırken, yalnızca 16 ülkede kadınların devlet veya hükümet başkanlığı yaptığı belirtildi.

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi ve Parlamentolararası Birlik (IPU) siyasi pozisyonlardaki kadınlara ilişkin raporunu açıkladı. ‘Siyasette kadın 2017’ adlı rapora göre, kadınların durumunda önemli bir değişim kaydedilmedi. Raporda, hükümet ve parlamentolarda mevcut kadınların sayısı dünya genelinde hâlâ yetersiz olduğuna dikkat çekildi.

Deutsche Welle’nin haberine göre, New York’ta açıklanan 1 Ocak 2017 itibariyle durumu yansıtan rapora göre yalnızca 17 ülkede bir kadın hükümeti ya da ülkeyi yönetiyor. Güney Kore lideri Park Geun Hye’ın istifasıyla birlikte bu sayı 16’ya geriledi. Rapora göre, haliazırda kadınların en üst siyasi lider pozisyonunda olduğu ülkeler Bangladeş, Şili, Hırvatistan, Estonya, Almanya, Liberya, Litvanya, Malta, Marshall Adaları, Mauritius, Namibya, Nepal, Norveç, Polonya, İsviçre ve İngiltere.

2015’te dünya genelinde kadın liderlerin sayısı 19 olarak tespit edilmişti. Raporun ilk açıklandığı 2005 yılında ise sekiz kadın hükümeti ya da ülkeyi yönetiyordu.