Ana sayfa Logo Altı BM, sığınanları Türkiye’ye zorla gönderen Yunanistan’ı uyardı: Ciddi bir hak ihlali

BM, sığınanları Türkiye’ye zorla gönderen Yunanistan’ı uyardı: Ciddi bir hak ihlali

PAYLAŞ

Son zamanlarda çıkan Türkiye’den kaçarak Yunanistan’a sığınanların zorla Türkiye’ye geri gönderilmesi haberleri üzerine Birleşmiş Milletler Yüksek Komiserliği (UNHCR) bir açıklama yayınlayarak bu haberlerden endişe duyulduğu belirtti.

Nokta dergisi editörlerinden Murat Çapan ve yanındakilerin de Yunanistan sınırlarına giriş yapmasına rağmen Yunan polisi tarafından Meriç Nehri üzerinden zorla Türkiye topraklarına götürülerek bırakıldığı iddia edilmişti. Buna karşın Yunanistan 15 Temmuz darbe girişimine karıştığı öne sürülen 8 askeri iade etmedi.

BM, Yunan makamlarına zorla iade iddialarıyla ilgili araştırma yapılması çağrısında bulunduğu açıklamasında, ilticanın temel bir hak olduğu ve Yunanistan ile ilgili iddia edilen uygulamasının gerçek olması durumunda bunun ciddi bir hak ihlali olduğu hatırlatması yaptı.

Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Nils Muiznieks de Yunanistan’a iadelere son verme çağrısı yaptı.

BM ve Strasbourg’dan gelen açıklamaların arkasında “The Hellenic League for Human Rights” adlı Yunan insan hakları örgütünün geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklama yatıyor.

Örgüt bölgeden aldığı ihbar üzerine yayımladığı basın açıklamasında, 24 Mayıs’ta Meriç Nehri’ni geçerek Yunanistan’a ulaşan bir grup Türk’ün yasadışı olarak iade edildiğini öne sürdü.

Açıklamada, maskeli ve silahlı kişiler tarafından Türkiye’ye teslim edilen bu isimler arasında kapatılan Nokta dergisinin yöneticisi Murat Çapan’ın da olduğu belirtildi. Örgüt, 22 yıl hapis cezası alan ve şu an tutuklu olan Çapan’la birlikte üç çocuklu bir ailenin de Türkiye’ye geri gönderildiğini bildirdi. Konuyla ilgili soruşturma başlatılması için çağrı yapıldı. Yunanistan ise iddiaları yalanlayarak bu konumdaki kimsenin geri gönderilmediğini savundu.