Ana sayfa Dünya BM Suriye Özel Temsilcisi Mistura: Kürtler anayasa çalışmalarına katılmalı

BM Suriye Özel Temsilcisi Mistura: Kürtler anayasa çalışmalarına katılmalı

PAYLAŞ

Suriye görüşmelerinin 7. turu için İsviçre’nin Cenevre kentinde bulunan de Mistura, Rus RIA haber ajansına yaptığı açıklamalarda, Suriyeli Kürtlerin yok sayılmaması gerektiğini belirterek “Kürt temsilcilerin anayasa çalışmalarına katılımına izin verilmeli” dedi.

Reuters haber ajansına bilgi veren Batılı diplomatlar, geçtiğimiz haftalarda BM temsilcilerinin farklı Suriyeli muhalif gruplarla anayasa tasarısı için teknik müzakereler yürüttüğünü söyledi ve yeni anayasa taslağı için İsviçre’nin Lozan kentinde iki toplantı düzenlendiğini aktardı.

Suriye’de bölünme riskine karşı uyarı

Suriye’de çatışmaları sonlandırmak için yapılan anlaşmaların, ülkede istikrarın sağlanmasında oyndığı rolün önemine vurgu yapan de Mistura, bu anlaşmaların ülkeyi bölünmeye sürüklememesi için çaba harcanması gerektiğini vurguladı.

BM Suriye Temsilcisi, ülkenin bütünlüğü için bu gibi anlaşmaların “geçici” statüde olması gerektiğine de dikkat çekti.

De Mistura’nın açıklaması, ABD Başkanı Donald Trump ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Suriye’nin güneybatısı için üzerinde ulaşmaya vardıkları ateşkesin yürürlüğe girmesinden bir gün sonra geldi.

ABD, Rusya ve Ürdün, Suriye’nin güneybatısında ateşkesin sağlanması ve “çatışmasızlık anlaşması” üzerinde uzlaşmışlardı.(BBC)