Boğaziçi’nde ‘barış imzacısı’ doçent ihraç edildi

Mart 08, 2017, 2:46 pm
Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Noemi Levy-Aksu’nun işine son verildi. Böylece Barış İçin Akademisyenler bildirisinde imzası bulunup Boğaziçi Üniversitesi’nden gönderilen ilk imzacı akademisyen oldu.

Levy-Aksu’ya 22 Şubat’ta YÖK’ten gönderilen yazıda sözleşmesinin uzatılmadığı bildirildi. Barış İçin Akademisyenler bildirisine imza atan Noemi Levy-Aksu, bu bildiride imzası bulunup Boğaziçi Üniversitesi’nden gönderilen ilk imzacı akademisyen oldu.

Duvar’da yer alan habere göe, Doç. Dr. Noemi Levy-Aksu’nun Osmanlı’da ‘Asayiş, Suç ve Ceza (18.-20. yy.)’, ’19. Yüzyılda Osmanlı’da Kamu Düzeni Konusunda Çalışmak’, ‘Bibliyografya üzerine Bir Değerlendirme’, ‘Osmanlı’da Asayiş, Suç ve Ceza (18.-20. yy.)’, ‘Yakından Korunan Düzen: Abdülhamid Devrinden II. Meşrutiyet Dönemine Bekçi Örneği’ başlıklı çalışmaları bulunuyor.

Öte yandan bir süre önce Boğaziçi Üniversitesi’nden kendisi ayrılarak çalışmalarına İspanya’da devam eden ünlü Ortadoğu uzmanı Abbas Vali’nin de sözleşmesi yenilenmedi. Üniversitelerde OHAL ilanından bugüne kadar KHK ile ihraç edilen 4 bin 811 akademisyenin 312’si barış imzacısı akademisyenlerdi.