Ana sayfa Politika Böke: “Karargah rahatsız” haberinin içeriği de haberin kendisi de kurgu

Böke: “Karargah rahatsız” haberinin içeriği de haberin kendisi de kurgu

PAYLAŞ

Habertürk Gazetesi’nden Kübra Par’a konuşan CHP Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke, Hürriyet Gazetesi’nde yayımlanan ve ardından tartışmalara neden olan “Karargâh rahatsız” haberinin içeriğinin de kendisinin de kurgu olduğunu iddia etti.

“TSK’nın böyle bir açıklama yapmasını CHP olarak nasıl yorumluyorsunuz?” sorusuna Böke, “Türkiye’de siyaseti siyasetçilerin yapması gerektiği konusundaki ısrarımız, demokrasi mücadelemizin en önemli parçası. Genelkurmay’ın tanımlı bir görevi var; o tanımlı görev, içinde siyaseti barındırmıyor.”

Silahlı Kuvvetler’de başörtüsünün serbest bırakılması ve ilgili habere ilişkin konuşan Böke, haberin kurgu olduğu görüşünü savundu:

“Türkiye’nin meseleleri bu değilken bunları mesele ediniyor olmasından müthiş rahatsızlık duyuyoruz. Eski reflekslerle bu konuları siyasete malzeme etme alışkanlığının ortaya çıktığı bir kurguydu bu. Haberin içeriği de öyleydi, haberin kendisi de öyleydi. Türkiye’de bir başörtüsü tartışması yokken, tam da referanduma giderken neden bu meselenin tartışılması için zemin açıldı? Türkiye’de bir darbe endişesi var mı? Bizim elimizde böyle bir bilgi yok. Eğer varsa, korku salmak yerine iktidar buna engel olmalıdır. Bu haberin sandık için siyasete malzeme edilmiş unsurlar barındırması şüphe çekici. Siyasetin derdi bu olmamalı.”