Ana sayfa Öne Çıkanlar ‘Bu gerginliğin Erdoğan’ın ve AKP’nin umrunda olduğunu düşünmüyorum’

‘Bu gerginliğin Erdoğan’ın ve AKP’nin umrunda olduğunu düşünmüyorum’

PAYLAŞ

CHP Milletvekili Şafak Pavey, DW Türkçe’ye konuştu. AKP’nin hukukun yanında kendi koyduğu yasaları bile çiğnediğini vurguladı.

İşte o röportajın ilgili kısmı:

Türkiye ve Avrupa ilişkilerinde gergin bir dönem yaşanıyor. Builişkilerde tansiyonun yakın zamanda düşeceğini düşünüyor musunuz?

Açıkçası bu gerginliğin Erdoğan’ın ve AKP’nin umrunda olduğunu düşünmüyorum. Onlar kısa vadeli, pragmatik hesapların peşinde ancak yarattıkları sıkıntılar uzun vadede Türkiye’nin yakasını bırakmayacak. Özellikle yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız  bundan bire bir etkilenecek, onları gözetmeden yaratılan bu gereksiz siyasi kriz aşırı sağın elini güçlendirecek, yabancı düşmanlığını tetikleyecek ve vatandaşlarımızın yurtdışındaki haklarına zarar verecek. Almanya’da çifte vatandaşlık tartışmaları yeniden alevlendi, halbuki bu onların yıllardır kazanması gereken bir hak ve siyasi iktidar bu hakkın arkasında durmak bir yana buna ciddi zararlar veriyor.

Ayrıca Türkiye Cumhuriyetinin, diplomasisinin yıllardır özenle, emekle ördüğü itibarı yaratılan bu diplomatik krizle yerle bir edilmiştir. Beraberinde yaşananlar yurt dışındaki temsiliyetlerimizin gücünün düşmesi anlamına da geliyor. Ve biliyoruz ki, uluslararası itibar ve güven bir kere zedelendimi yeniden inşası çok uzun yıllar alır. Atatürk’ün “Yurtta sulh, cihanda sulh” sözünün ne kadar doğru olduğunu ne yazık ki yaşayarak öğrenmek zorunda kalacağız.