Ana sayfa Yaşam Bugün Dünya Yunus Günü: Türkiye’nin 3 tarafı ‘yunus’larla çevrili

Bugün Dünya Yunus Günü: Türkiye’nin 3 tarafı ‘yunus’larla çevrili

PAYLAŞ

WWF Türkiye’nin, okuyucularına Dünya Yunus Günü nedeniyle yolladığı elektronik postada yunus balıklarının yaşadığı sorunlara dikkat çekildi. Yunusların para kazanma amacıyla insanlar tarafınan parklara hapsedildiğinin vurgulandığı metinde, parkların yunuslar için büyük bir tehlike barındırdığı ifade edildi.

İşte o metin:

Yunus parkları da bir başka sorun. Tıpkı tüm diğer hayvan türleri gibi yunuslar da tutsak yaşamayı hak etmiyor. Bu nedenle 14 Nisan Dünya Yunus Günü’nde bu sorunlara ve çözüm yollarına dikkat çekmeye çalışıyoruz.

Yunusları tanıyalım

Yunuslar akciğerleriyle solunum yapar; solungaçları yoktur. Soluk alabilmek için suyun yüzeyine çıkarlar. Sıcakkanlı hayvanlardır ve vücut ısıları sabittir. Canlı doğum yaparlar ve yavrularını emzirirler. Beyinleri, sinir sistemleri ve sosyal örgütlenmeleri oldukça gelişmiştir. Memeliler sınıfında yer aldıkları için onlara “yunus balığı” dememek gerekir.

Dünya’da 43 yunus türü var, bunların 38’i denizlerde, beşi ise nehirlerde yaşar. Bazı yunuslar yaklaşık 10 metreye kadar sıçrayabilir. Nefeslerini yaklaşık 30 dakika tutabilirler. Ortalama yaşam süreleri 17-20 yıldır ama 50 yıl yaşamış bireylere rastlanmıştır. Günde 15 kg balık tüketebilirler. Deniz memelileri seslerini kullanarak iletişim kurar, yiyecek ve yollarını bulur. Yunuslar bu konudaki en yetenekli hayvanlardan biri!

Türkiye’yi çevreleyen denizlerde üç yunus türüne rastlanır: Afalina (Tursiops truncatus), mutur (Phocoena phocoena) ve tırtaktır (Delphinus delphis).

Ne yapabilirsiniz?

14 Nisan Dünya Yunus Günü’nde doğa koruma çalışmalarına destek olmak için bir yunus evlat edinebilirsiniz.