Ana sayfa Öne Çıkanlar Pervin Buldan serbest bırakıldı: Bu suçları işlemeye devam edeceğim

Pervin Buldan serbest bırakıldı: Bu suçları işlemeye devam edeceğim

PAYLAŞ

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanvekili ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Pervin Buldan, bulunduğu otelde polisler tarafından gözaltına alınması ardından ifadesi alınmak üzere Diyarbakır Adliyesi’ne getirildi. Buldan hakkında Ağrı TEM Şubesi’nin talebiyle Ağrı Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında SEGBİS yolu ile ifadesi alındı. Buldan’ın, Ağrı’da 2009’daki yerel seçimlerin ardından gerçekleştirilen protesto eylemlerinde ve 2011 yılında Ağrı’da 8 Mart ve Newroz’da yaptığı konuşmalar suç sayıldı.

HDP’li vekiller; Dilan Dirayet Taşdemir, Meral Danış Beştaş, Ayşe Acar Başaran, Saadet Becerikli, Mehmet Ali Aslan ve İmam Taşçıer ile KHK ile kapatılan KJA Dönem Sözcüsü Ayla Akat duruşmayı izledi. SEGBİS yoluyla Ağrı Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ifadesi alınan Buldan daha sonra serbest bırakıldı.

“Valilik yalan beyanda bulundu”

Adliye önünde gazetecilere konuşan Buldan, “Akşam saatlerinde Diyarbakır’a iki gün sürecek olan toplantım için geldim. Akşam saatlerinde bulunduğum otel polislerce basılarak gözaltına alındım” dedi. Diyarbakır Valiliği tarafından kendisinin gözaltına alınmadığı yönündeki açıklamalara dikkat çeken Buldan, “Diyarbakır Valisi’nin yaptığı açıklamayı şiddetle kınıyorum. Valilik benim gözaltına alınmadığımı beyan etmiş. Bu yalan bir beyandır. Arkadaşlarım yanımdaydı, polisler tarafından gözaltına alındım ve adliyeye getirildim” diye konuştu.

“Dokunulmazlığım devam ediyor”

Buldan, “Çok uzun bir ifade vermedim. Ben hala milletvekiliyim, dokunulmazlığım devam ediyor. Aynı zamanda meclis başkanvekiliyim. Hakkımda bana istinaden atılan suçlar; birincisi 8 Mart’ta katılmak ve konuşma yapmak, Newroz’a katılmak ve burada konuşmak. Bir diğeri ise Ağrı’da 2009 yerel seçimlerinde konuşma yapmak. Ben bu 3 suçu işledim. Eğer 8 Mart’ta katılmak suç ise ben suçu işledim ve bu suçu işlemeye devam edeceğim” şeklinde konuştu.

“Bu suçları işlemeye devam edeceğim”

Kadın milletvekili olarak 8 Mart etkinliklerine katılacağını ve konuşma yapacağını vurgulayan Buldan, devamla şunları söyledi: “Newroz Kürt halkının bayramıdır. Bir Kürt olarak Newroz’a katılırım ve konuşma yaparım. Eğer bu suç olarak görülüyorsa, bu suçu işledim ve işlemeye devam edeceğim. Ağrı seçimlerinde protesto eylemlerine katılmak, 2009’da partim seçimleri kazanmıştı ancak yalanla, hileyle, çalarak seçimi elimizden aldılar. Iğdır milletvekili olarak Ağrı seçimlerinin haksız bir şekilde elimizden alınması protestosuna katıldım. Basın açıklamalarına katıldım. Bir partinin belediyeyi kazanmak gibi bir sorumluluğu vardır. Bende elimizden zorla alınan bir belediyeyi geri alabilmek için, açıklamalarda bulundum. Eğer bunlar suç ise işledik.

“Meclis Başkanvekiliyim”

Bunlar suç değil, bir partinin milletvekili olarak, eylemlere, mitinglere katılmak bizim siyasi faaliyetlerimiz içerisindedir. Ben 6 milyon insanın oy verdiği HDP’nin milletvekiliyim. Aynı zamanda Meclis Başkanvekiliyim. Dolayısıyla bu suçlamaları asla kabul etmiyorum. Haksız ve hukuksuz gözaltı işlemlerini kınıyorum. Şu saatlerde gözaltına alınmam hukuksuzluktur, kınıyorum.”