Ana sayfa Politika Cemil Çiçek: “MHP’nin peşine takılmamız yanlıştı”

Cemil Çiçek: “MHP’nin peşine takılmamız yanlıştı”

PAYLAŞ

Başbakan Binali Yıldırım’ın, eski bakanlara verdiği kahvaltıda konuşulanlara ilgili önemli kulis bilgileri sızdı. Edinilen bilgiye göre toplantıda, AK Parti’nin son dönem politikalarıyla, anayasa paketi enine boyuna tartışıldı. Yıldırım, ‘Hayır’ çıkabileceği uyarısı yapan eski bakanlara, “Şu anda referandum güven oylamasına dönüştü. ‘Evet’ çıkarsa hükümet güvenoyu almış, ‘Hayır’ çıkarsa almamış sayılacakmış gibi bir hava yayılıyor” dedi.

Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberine göre, eski bakanların büyük bölümü, önemli konularda uyarı ve itirazlarda bulundu.

Cemil Çiçek, devlet sisteminin nasıl işlemesi gerektiğine dair Abdülhamit döneminden başlayıp Turgut Özal ve Adnan Menderes’e kadar örnekler vererek anlattı. Çiçek’in hukukun üstünlüğü ve anayasal düzenle ilgili yaptığı değerlendirme en uzun konuşmalardan birini oluşturdu. Çiçek, sözlerini, “Cumhurbaşkanlığı sistemine ilişkin düzenlemenin hem zamanlamasını hem de içeriğini yanlış buluyorum. Üstelik MHP’nin bu işin içinde olması ve gerçek niyetleri konusunda farklı değerlendirmeler yapılıyor; peşlerine takılmamız yanlıştı. Önceliğimiz ülkenin gerçek sorunları olmalıydı. Bununla zaman kaybediyoruz” diyerek bitirdi. Toplantıda yapılan bazı değerlendirmeler özetle şöyle: