Ana sayfa Manşet Cezaevinde testisleri patladı, nereli olduğu soruldu, bir iğne yapılıp gönderildi

Cezaevinde testisleri patladı, nereli olduğu soruldu, bir iğne yapılıp gönderildi

PAYLAŞ

Burhaniye T Tipi Kapalı Cezaevi’nden mektup gönderen Hayrettin Adak, 25 Aralık’ta testisleri patlaması üzerine İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Hastanesi’ne kaldırılan ve halen tedavisi devam eden hasta tutuklu Abdulhalim Kırtay’ın (70) durumunu anlattı.

CEZAEVİ İDARESİ VE DOKTORU GÖRMEDİ

Kırtay’ın 25 yıldır cezaevinde olduğunu belirten Adak, Kırtay’ın 16 Aralık tarihinde rahatsızlanarak cezaevi revirine kaldırıldığını yazdı. Kırtay’a cezaevi doktoru tarafından hemoroid teşhisi konduğunu ve ilaç verilerek yeniden koğuşa gönderildiğini aktaran Adak, ilaçların herhangi bir faydası olmadığı gibi Kırtay’ın ağrılarının da her geçen gün arttığını belirtti.

Kırtay’ın testislerinin 21 Aralık sabahı şişmeye başladığını ve tüm ısrarlarına rağmen cezaevi idaresi ve doktorunun Kırtay’ı görmek istemediğini belirten Adak, Kırtay’ın ağrılarının artması üzerine öğleden sonra Burhaniye Devlet Hastanesi Acil Servisi’ne kaldırıldığını aktardı.

‘BİR İĞNE YAPIP GÖNDERDİLER’

Kırtay’ın hastanede doktorun kendisiyle ilgilenmediğini hastane dönüşünde anlattığını belirten Adak, yaşananları şöyle aktardı: “Acildeki doktor ilk olarak arkadaşımızın şalvarına bakıp nereli olduğunu soruyor. Diyarbakırlı olduğunu söyleyince bir iğne vurup gönderiyorlar. Ertesi gün arkadaşımızın moraran testisleri patladı. Tekrar acile götürüldü. Fakat yine bir iğne vurulup gönderildi. Açık yaraya birebir müdahale edilmedi. Kan ve irin akıyor olmasına rağmen bir bez parçası bile vermemişlerdi. Arkadaşımız bu şekilde 2 gün bekletildikten sonra Pazartesi günü İzmir’deki hastaneye sevk edildi. Kısacası insanlık dışı bir durum yaşandı. Cezaevi idaresi, cezaevi doktoru ve Burhaniye Devlet Hastanesi, doktorlar Kürt olduğumuz için düşmanlığın da ötesinde bir durum sergilediler. Bu yaklaşımlara karşı idareyle görüşme taleplerimiz cevapsız bırakılmaktadır. Göz göre göre arkadaşımızın ölümü beklendi. Sadece acil olduğunu, revire gitmesi gerektiğini ancak 3-5 saat uğraşarak anlatabildik. Gardiyan bile acil hasta arkadaşımız için kendilerini çağırmamıza bağırarak, saygısızlık yaparak cevap verebilecek kadar keyfiliğe hakim olduğu bir durum söz konusu. Arkadaşımızın durumu ve karşılaştığımız uygulamalara karşı hukuki başvurularda bulunduk.”
MA