Bozdağ: CHP, Anayasa Mahkemesi’ne başvuramaz. Böyle bir hakkı yok

Nisan 20, 2017, 11:43 am
CHP'nin referandumun iptaline ilişkin Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne yapmak istediği başvurulara ilişkin konuşan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "CHP, Anayasa Mahkemesi'ne başvuramaz. Böyle bir hakkı yok" dedi

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) referandumla ilgili itirazlarını Anayasa Mahkemesi (AYM) ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) taşıyacağına yönelik açıklamalarına yanıt verdi.

A Haber televizyonuna konuşan Bozdağ, referandumun iptali için yapılan başvuruları reddeden YSK’nın kararının doğru olduğunu söyledi. Bozdağ, “CHP, Anayasa Mahkemesi’ne başvuramaz. Böyle bir hakkı yok” dedi, YSK’nın kararları ile ilgili olarak AYM’ye gidilemeyeceğini belirtti.

‘AİHM’in yetkisi dışında’

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, referandum ile ilgili olarak AİHM’e başvurulması durumunda, buradan da bir sonuç alınamayacağını söyledi. Referandumların AİHM’in yetkisi dışında olduğunu belirten Bozdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

“AİHM’e başvuru yapılabilir ama bu başvurudan netice alınamaz. Çünkü Türkiye’nin taraf olduğu sözleşme taraflara başvuru hakkı vermiyor. Geçmişte Mansur Yavaş hadisesi var. O da Anayasa Mahkemesi’ne gidiyor ve AYM bu konuda ‘Ben buna bakamam, AİHM’e de bu konu gidemez’ diyor. AİHM başka bir başvuruda referandumun kendi incelemeleri dışında olduğuna hükmediyor. Çok açık kararlarla ortaya konuşmuş bir durum.”