CHP, Meclis’te ‘Demokrasi Nöbeti’ne başladı

Temmuz 27, 2017, 9:00 am
CHP Grubu, TBMM'de gece yarısı eylemi yapıyor. İç tüzük değişikliği görüşmelerinde milletvekillerine yeterince söz verilmediğini savunan CHP, oturumun dünkü bölümünün bitmesine rağmen gece boyunca Meclis'te kalma ve genel kurul salonunda konuşma yapma kararı aldı.

TBMM’de devam eden ve bugün tamamlanan içtüzük değişikliği teklifi görüşmelerinde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) vekillerinin söz konusu değişikliklere karşı meclisi terk etmeme eylemine başladıkları öğrenildi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel CHP’nin sabaha kadar Meclis’ten ayrılmama kararı aldığını duyurdu. CHP’li Özel Tüzük değişmeden bile milletvekillerinin konuşma hakkının elinden alındığını

vurgularken, CHP’den iç tüzük üzerine konuşmak isteyen 55 milletvekilinin 21’e indirildiğini paylaştı.

Yaşananlarla ilgili olarak Halk Tv’ye konuşan CHP’li Özel “Tüzük değişmeden bile milletvekillerinin konuşma hakkını elinden aldılar. İç tüzüğün neler getirdiğini anlatmak, muhalefetin sesinin nasıl kesildiğini vurgulamak üzere CHP olarak Meclis’ten ayrılmama ve konuşturmadıkları bütün milletvekillerimizi teker teker süresiz olarak konuşturma kararı aldık. Söz sırasını konuşmayan arkadaşlarımız arasından kura ile belirliyoruz.Parlamentoda demokrasi nöbetindeyiz. Bu iç tüzük değişikliğinin neler getireceğini kamuoyuna sunmak istiyoruz.” yorumunda bulundu.