Ana sayfa Sürmanşet Çok sayıda şehirde ‘Newroz’ gözaltıları

Çok sayıda şehirde ‘Newroz’ gözaltıları

PAYLAŞ

Antalya’nın Muratpaşa, Kepez ve Alanya ilçelerinde sabah saatlerinde birçok eve operasyon yapıldı. Aramaların ardından aralarında Newroz Tertip Komitesi Başkanı Neriman Bakır, HDP il ve ilçe yöneticilerinin de bulunduğu en az 10 kişi gözaltına alındı.

Sabah saatlerinde gözaltı operasyonları ile güne başlayan merkezlerden biri de Adana oldu. Seyhan, Yüreğir ve Ceyhan ilçelerinde helikopter destekli yapılan eş zamanlı ev baskınları sırasında mahalleler, zırhlı araçlarla ablukaya alındı. Baskın sırasında bazı evlerin kapılarının koçbaşı ile kırıldığı ve eşyaların dağıtıldığı öğrenildi.

İSTANBUL’DA ÇOK SAYIDA GÖZALTI

İstanbul’un Esenyurt, Sarıgazi ve Sultangazi ilçelerine Newroz öncesi ev baskınları yapıldı. Aramaların ardından aralarında Gazi Mahallesi’nde serbest gazetecilik yapan Cüneyt Yavuz’un da bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı.

İZMİR’DE HDP’LİLERE GÖZALTI

İzmir merkezde sabah saatlerinde birçok eve eş zamanlı olarak polis baskını yapıldı. Aramaların ardından aralarında HDP İl Eşbaşkanı Gülay Bilici’nin bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilmezken şu ana kadar gözaltına alınanlar şöyle: HDP PM Üyesi Berat Kıran, Nihat Türk, HDP İl Eşbaşkanı Gülay Bilici ile Latife Canan Kaplan ve soyadları öğrenilemeyen Diren ile Yakup adlı yurttaşlar. Gözaltına alınanlar arasında 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla İzmir Gündoğdu Meydanı’nda yapılan mitinge katılan ve basın metnini okuyan kadınların da olduğu belirtildi.

HATAY’DA EN AZ 10 GÖZALTI

Newroz’un 19 Mart’ta kutlanması planlanan Hatay’ın İskenderun ilçesinde de HDP’lilere dönük ev baskınları gerçekleştirildi. Kentte 10 farklı eve yapıldığı öğrenilen operasyonda en az 10 kişi gözaltına alınırken, gözaltına alınanlar arasında Newroz Tertip Komitesi üyeleri ile HDP üyelerinin olduğu öğrenildi. (dihaber)