Ana sayfa Sürmanşet Çözüm sürecini bitiren Ceylanpınar davası ‘faili meçhul’ yolunda

Çözüm sürecini bitiren Ceylanpınar davası ‘faili meçhul’ yolunda

PAYLAŞ

Çözüm sürecinin bitirilmesine gerekçe yapılan Urfa’nın Ceylanpınar ilçesinde 22 Temmuz 2015 tarihinde polis memurları Feyyaz Yumuşak ve Okan Acar’ın evlerinde ölü bulunmasıyla ilgili süren davanın 6’ncı duruşması yarın Şanlıurfa 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. Öldürülen polislerle ilgili hazırlanan dosyanın temel dayanağı tutuklu bulunan şahısların olayın yaşandığı dairenin bitişiğindeki daireyi eylemi gerçekleştirmek için kiraladıkları üzerine kurulan iddianamedeki delillerin tamamının çürütülmesine rağmen dosyada 4 kişi hala tutuklu. Davanın görülen 5’inci duruşmasında evde çıkan 10 parmak izinden sadece biri tespit edilmiş ve parmak izi tespit edilen şahsın ilçede görevli polis memuru Burak Koru olduğu ortaya çıkmıştı. Dava cinayeti işledikleri ve bitişik daireyi kiraladıkları gerekçesi ile yargılanan 9 kişinin parmak izine olayın yaşandığı dairede rastlanmamıştı. Cinayete ilişkin Urfa 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada 4’ü tutuklu, 9 sanık bulunuyor.

Savcı mütalaa verecek

Dihaber’in aktardığı habere göre Sanık avukatlarından Eyüp Sabri Tinaş, görülecek duruşmada savcının mütalaa vereceğini, mütalaadan sonra savunma talebinde bulunacaklarını, bu duruşma değil, bir sonraki duruşmada karar beklediklerini söyledi. Dosyayı yakın tarihte incelediğini ancak henüz bir mütalaanın çıkmadığını belirten Tinaş, “Büyük bir ihtimalle bu duruşmada mütalaa verecek ve savcı ceza talep edecek” dedi.

“Bu dosya ya FETÖ ya da bu gençlere yıkılacak”

Dosyanın siyasi süreçle alakalı bir dosya olduğunu, dosyada tutuklu bulunan gençlerin üzerine atılı suçlara ait delillerinin bir bir çürütüldüğünü kaydeden Tinaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu gençlerin HDP’de yer almasından kaynaklı savcı ceza isteyebilir. Yoksa zaten hukuksal anlamda bu çocuklara ceza verilecek bir durum yok. Bu dosya ya FETÖ ya da bu gençlere yıkılacak. Şuan da müvekkillerimizin üzerinde hiç bir delil yok. Oysa bu cinayetin emniyet güçlerinden birinin işlediğine dair ciddi deliller mevcut” dedi.

“Hükûmet nezdinde faili meçhul olacak”

Tinaş, parmak izi evde çıkan polis memuru hakkındaki soruşturma taleplerine mahkemenin cevapsız kaldığını vurgulayarak, şunları söyledi: “Bu dosya barış sürecini bitiren dosya olduğu için, bu kişilerin berat etmesi demek, kişilerin suç işlemediğini ortaya çıkaracak. Kimin işlediği ise bilinmeyecek. Hükümet nezdinde faili meçhul olacak ve böylece tespit yapılmadan barış süreci baltalanmış olacak.”