Ana sayfa Editörden Çiğdem Toker:”Zarrab, First Lady’nin derneğine 18 milyon verdi”

Çiğdem Toker:”Zarrab, First Lady’nin derneğine 18 milyon verdi”

PAYLAŞ

Cumhuriyet yazarı Çiğdem Toker bugünkü, ‘Togem-Der, Sarraf’tan 18 milyon TL aldı mı?’ başlıklı yazısına şöyle başladı: “Türk vatandaşı Rıza Sarraf’ın, dağıttığı rüşvetleri ve yaptığı bağışları ne kadar titiz yöntemlerle kayıt altına aldığını artık biliyoruz.”

KEFALET BAŞVURUSUNDA İSMİ GEÇİYOR

Toker yazısını şöyle sürdürdü: “Zarrab’ın 18 Mayıs 2016 tarihli kefalet başvurusunda, Emine Erdoğan himayesinde faaliyet gösterdiği pek çok kaynakta yer alan Togem-Der adlı derneğe milyonlarca dolar tutarında bağış yapıldığı listelenmiş biçimde yer alıyordu.”

Zarrab’ın Togem-Der’e yaptığı toplam bağış tutarı 4 milyon 650 bin dolara ulaştığını dile getiren Toker, iddiasını meclisteki soru önergesi tutanaklarnıyla destekledi.

Toker, “Zaten, o dönem, yani Mayıs/Haziran 2016’da bu bağışlar, TBMM’de birden fazla soru önergesine konu edilmiş. Sarraf’ın, ABD yargısına verdiği bir dilekçede yanıltıcı veya yalan bilgi verme ihtimali var mıdır sizce? Düşük bir olasılık olsa da kesin bilmiyoruz. Yine de, Togem- Der’e yapılan bağış tutarının bugünün döviz kuruyla yaklaşık 18 milyon TL olduğunu biliyoruz.” dedi.

ZARRAB’IN ‘BAĞIŞLAR’I İNCELENECEK Mİ

Toker iddialarının ardından şu soruları sıraladı:
– Açık adı “Toplumsal Gelişim Merkezi Eğitim ve Sosyal Dayanışma Derneği” olan Togem-Der, Rıza Sarraf’tan 4 milyon 650 bin dolar bağış aldı mı?
– Bugünün kuruyla 18 milyon TL olan bu bağış tutarı nerelerde ve hangi amaçlarla harcandı?
– Harcamalar denetlendi mi?
– İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturma kapsamına Sarraf’ın yaptığı yüklü bağışlar da dahil edilecek mi?
Yazının tamamı için

Artıgerçek