Ana sayfa Logo Altı Erdoğan: Atı alan Üsküdar’ı geçti haberiniz yok

Erdoğan: Atı alan Üsküdar’ı geçti haberiniz yok

PAYLAŞ

Referandum sonuçlarını değerlendiren Erdoğan, “Bugün yapılan anayasa değişikliği halkoylamasının sonuçlarını ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Resmi olmayan sonuçlara göre, yaklaşık 25 milyon “evet” oyu ile 1 milyon 300 bin farkla anayasa değişikliğinin kabul edildiğini söyleyen Erdoğan şöyle konuştu:

“TÜRKİYE, 200 YILLIK KADİM BİR TARTIŞMA KONUSU OLAN KONUDA TARİHİ BİR KARAR VERMİŞTİR”

16 Nisan halkoylaması, milletimizin geleceğine sahip çıktığının önemli bir göstergesidir. Değerli basın mensupları ekranları başında bizi izleyen sevgili millet, bugün Türkiye 200 yıllık kadim bir tartışma konusu olan konuda tarihi bir karar vermiştir. Bu karar sıradan bir olay değildir. Çok ciddi bir değişim dönüşüm kararının verildiği gündür. Her zaman olduğu gibi bu halkoylamasında mevcudu savunmak kolay, değişimi savunmak zor olur.

Yapılan kamuoyu araştırmaları 2015 yılında başkanlığa geçiş sürecinin yüzde 25-30 düzeyinde gösteriyordu. Böyle zor bir süreç sonunda Türkiye 25 milyon evet oyuyla kararını vermiştir. Halkoylaması boyunca evet için çalışan, bu yönde kararlı bir duruş ve yoğun çaba gösteren AK Parti Genel Başkanı Binali Yıldırım’a, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye, BBP Genel Başkanı Sayın Mustafa Destici’ye, STK’lara teşekkür ediyorum.

Doğu ve Güneydoğu bölgesindeki oyların ayrıca önemi oldluğunu vurgulamak isterim. Partilerin durumunu göz önüne aldığımız durumda 10-20 puan artışlar görüyoruz.

BU DEĞİŞİKLİK HERHANGİ BİR DEĞİŞİKLİK DEĞİLDİR

Türkiye tarihinde ilk defa TBMM’nin ve milletimizin iradesi ile böylesine önemli bir değişime karar verilmiştir. Geçmişte anayasalarımızın ve onunla biçimlenen yönetim sisteminin belirlenmesi ya Kurtuluş Savaşımız ya da darbe dönemlerinde olmuştur. İlk defa sivil siyaset eliyle yönetim sistemimizi değiştiriyoruz. Bu değişim elbette anayasa değişikliğiyle gerçekleşiyor. 16 Nisan hepsinin çok ötesinde bir anlama sahiptir. Yürütme, yasama ve yargı erkleri arasındaki ilişkiler birbirlerinden tamamen ayrılmıştır.

PEK ÇOK İŞ VAR ÖNÜMÜZDE

16 Nisan, evet veya hayır diyen herkesin 80 milyon nüfusun, 81 vilayetiyle tüm Türkiye’nin zaferidir. Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız da bu zaferin önemli bir parçasıdır. Yurt dışındaki vatandaşlarımızın ne çileler çektiğini hep birlikte yaşadık. Onlar demokrasi mücadelesini gurbette verdi. Asla demokrasiden taviz vermeden bu mücadeleyi verdiler. Nihai neticeler açıklandığında bu mücadelenin ne kadar verimli olduğunu gördük. Halkoylaması bitmiş, o süreçte yaşanan tartışmalar geride kalmıştır. Önümüzde yepyeni bir dönem vardır. Bilindiği gibi değişikliğin tüm maddeleri hemen yürürlüğe girmiyor. Özellikle hükümet sistemiyle ilgili değişiklikler 3 Kasım 2019’da yapılması planlanan seçimlerle girecektir. Pek çok iş var önümüzde. Bu tarihte milletimizin karşısına çok güçlü bir hazırlıkla çıkması gerekiyor. Sadece sloganlarla, belirli değerlerin istismarıyla yönetimi üstlenmek mümkün değildir.

ATI ALAN ÜSKÜDARI GEÇTİ HABERİNİZ YOK

Erdoğan medyaya yaptığı açıklamanın ardından Huber Köşkü’nün önünde kendisini bekleyen seçmenine seslendi. Erdoğan şunları söyledi:

“Adeta yedi düvel saldırdı. Ama bütün bunlara karşı milletim dik durdu. Eğilmedi, parçalanmadı. Yurt içi, yurt dışı. İşte sandıkları siz patlattınız. Yapacağımız çok iş var. Bu bizim yola çıkışımızın ilk anı değil. Biz şu anda zaten yoldaydık. Şimdi vites değiştirerek daha hızlı bir şekilde gideceğiz. Bunlar bize hep patinaj yaptırdılar. Her alanda Türkiye çok daha önemli adımları atacak hiç endişeniz olmasın. Kardeşlerim, işte şurada bir saat içinde toplandınız.

Bu millete hizmetkar olmaktan daha büyük bir mutluluk olabilir mi? Biz hep söyledik ya, efendi olmaya değil bu millete hizmetkar olmaya geldik. Kardeşlerim, bugüne kadar projesi olmayanlar bizim karşımızda konuştu. Ama biz projelerimizle konuştuk. Uygulamalarımızla konuştuk. Bundan sonra da yol almaya devam edeceğiz. Bugün, yüzde 86 ile bir seçim gerçekleştirdik. Böyle bir katılım var mı? Bunun yüzde 51,5’unu aldık. Tamam, ve şimdi bazı televizyonlarda filan aç tavuk kendini buğday ambarında sanarmış ya, bu neticeyi küçümsemeye gayret edenler var. Boşuna uğraşmayın. Atı alan Üsküdar’ı geçti, haberiniz yok.

Millete sopa gösterilmez. Gösterenler cevabını sandıkta aldı mı? Şimdi ben diyorum ki Ak Parti’ye gönül veren, MHP’ye gönül veren, BBP’ye gönül veren kardeşlerime teşekkür ediyorum. Özellikle Güneydoğu’da Hüda-Par’a gönül veren kardeşlerime teşekkür ediyorum. Güneydoğu’da çok ciddi bir değişim, dönüşüm yaşandı. Bu demek değildir ki diğer siyasi partilere gönül verenlerden destek gelmedi. İnanıyorum ki onlardan da geldi. Bundan sonra dedim ya, vites büyüteceğiz. Yola öyle devam edeceğiz. Yapacağımız çok şey var bu ülkede. Yapacağımız ilk iş… (İdam isteriz sesleri) Hemen bu konuyu Başbakan ve Bahçeli ile konuşacağım. Zaten sayın Bahçeli ben desteklerim dedi, sayın Yıldırım da aynı şekilde. Kılıçdaroğlu da destekleyeceğini söylemişti. Eğer gerçekten önüme gelirse ben bunu onaylarım. Desteklemedi, o zaman yapacağımız şey ne? Bir halk oylaması da onun için yaparız.

Hiç endişe etmeyin, şimdi diyorum ki, atmamız gereken adım bugüne kadar çok hakikaten dik durdunuz. Siz, 15 Temmuz’da adeta diriliş destanı yazdınız.

Kardeşlerim, ben bu muhabbetinize aynı karşılığı verememenin mahcubiyeti içerisindeyim. Ama şunu unutmuyoruz. Ne diyoruz? Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet. Bundan daha güzel bir şey olabilir mi?