Ana sayfa Medya Cumhuriyet İnternet yayın yönetmeni Oğuz Güven tahliye edildi

Cumhuriyet İnternet yayın yönetmeni Oğuz Güven tahliye edildi

PAYLAŞ

İstanbul 28. Ağır Ceza Mahkemesi, “olay ve soruşturma sürecine yaklaşımı’ ve kaçma şüphesinin bulunmayışı da göz önüne alarak” Güven’in tahliyesine karar verdi. Güven’in yargılanacağı davanın ilk duruşması, 14 Eylül’de yapılacak.

30 gündür Silivri Cezaevi’nde tutuklu olan Güven, akşam saatlerinde tahliye oldu ve yaptığı ilk açıklamada CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasıyla ilgili “Buruk bir sevinç yaşıyorum şu anda. Çıktığım gün Enis Berberoğlu’nun tutuklandığını öğrendim” dedi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Bürosu’nca hazırlanan iddianamede Güven hakkında “Terör örgütünün propagandasını yapmak” ve “Terör örgütlerinin yayınlarını basmak veya yayınlamak” suçlamasıyla 2,5 yıldan 10,5 yıla kadar hapsi talep ediliyor.

Güven, Denizli Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Alper’in trafik kazasında ölümünün duyurulduğu haberin tweet’i gerekçe gösterilerek evinden gözaltına alınmıştı. Habere ilişkin tweet, “İlk FETÖ iddianamesini hazırlayan Başsavcı Mustafa Alper’i kamyon biçti” başlığıyla atılmış, başlık kısa süre sonra değiştirilmişti. Başlık nedeniyle Oğuz Güven hakkında, “terör örgütü propagandası yapmak” ve “kişinin hatırasına hakaret” suçlamalarıyla 10,5 yıla kadar hapis cezası istenmişti.