Ana sayfa Öne Çıkanlar Demirtaş’a ‘terörist’ diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında suç duyurusu

Demirtaş’a ‘terörist’ diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında suç duyurusu

PAYLAŞ

Halkların Demokratik Partisi, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın G20 zirvesinde yaptığı basın toplantısında Demirtaş hakkında söylediği “O bir teröristtir” sözleri üzerine suç duyurusunda bulundu.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan suç duyurusunda Erdoğan’ın “Türk Ceza Kanunu’nun 125, 125/2, 125/3-a, 125/4, 288. maddeleri ile re’sen nazara alınacak diğer maddelerin ihlalinde” bulunduğu belirtildi.

Etha’nın haberine göre, HDP suç duyurusunda Erdoğan’ın Demirtaş’a hakarette bulunduğunu belirtti. HDP, “Kendisi de bir siyasetçi olan şüpheli basın toplantısında, yaklaşık altı milyon seçmenin oyunu alan bir partinin eş genel başkanı olan müvekkil hakkında ‘terörist’ gibi oldukça çirkin bir ifadeye yer vermiştir. Şüpheli tarafından bu hakaret ifadesi bir basın toplantısı esnasında sarf edilmiş olup, suçun işleniş biçimi bakımından ayrıca aleniyet unsuru da gerçekleşmiş bulunmaktadır. Söz konusu konuşma düşmanca bir tavırla yapılmış ve müvekkil hakkında mesnetsiz iddialara yer verilmiştir; böylece müvekkil toplum içinde hedef haline getirilmeye çalışılmıştır” ifadelerini kullandı.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın yargılamasının devam ettiği hatırlatılan dilekçede, AKP Genel Başkanı’nın Anayasa ve kanunlarda kendisine hakimlik görev ve yetkisi verilmiş gibi, siyasi bir müdahale ve yargıya siyasi bir baskı uyguladığına yer verildi. Dilekçede Erdoğan’ın aynı zamanda Cumhurbaşkanı olduğu belirtilerek, “Cumhurbaşkanı’nın tutukluları cezaevinden çıkarmak gibi bir yetkisi olmayıp aynı zamanda onları yargılayıp hüküm verme yetkisinin de olmadığı unutulmamalıdır” denildi.

Erdoğan’ın sarfettiği hakaretlerle bir partinin Eş Genel Başkanı ve milletvekilini küçük düşürme, itibar kaybı, şeref ve saygınlığını zedeleme ile manevi şahsiyetine saldırı hali daha kuvvetli bir biçimde vuku bulduğu belirtilen dilekçede, “Anayasanın 17/1 maddesi uyarınca; herkes, yaşama, maddi ve manevi varlığını koruma ve geliştirme hakkına sahiptir. Bireyin kişisel şeref ve itibarı, Anayasa’nın 17. maddesinde yer alan ‘manevi varlık’ kapsamında yer almaktadır. Devlet, bireyin manevi varlığının bir parçası olan kişisel şeref ve itibara keyfî olarak müdahale etmemek ve üçüncü kişilerin saldırılarını önlemekle yükümlüdür. Başka bir deyişle kişisel itibarın korunması hakkı, Anayasa’nın 17. maddesinin birinci fıkrasının koruması altındadır ve şeref ve itibarı etkileyen sözel saldırılar veya basın ve yayın yolu ile yapılan saldırılara karşı bireyin korunmaması hâlinde Anayasa’nın 17. maddesinin birinci fıkrası ihlal edilmiş olacaktır” ifadeleri yer aldı.

HDP saydığı gerekçeler nedeniyle, Erdoğan’ın kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret (TCK 125) ve adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs (TCK 288) ile re’sen tespit edilecek suçlamalar yönünden şüpheliler tespit edilerek haklarında etkili soruşturma başlatılmasını ve adil yargılama sonucu cezalandırılmalarını talep etti.