Ana sayfa Sürmanşet Denizli, Hollanda’nın Almelo kentini ‘kardeş’likten reddetti

Denizli, Hollanda’nın Almelo kentini ‘kardeş’likten reddetti

PAYLAŞ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Hollanda’nın Rotterdam kenti ile kardeş şehir protokolünü iptal etmesinin ardından, bir iptal kararı da Denizli’den geldi.

Denizli Büyükşehir Belediyesi Meclisi, Hollanda’nın Almelo kenti ile yaptığı kardeş şehir protokolünü oy birliğiyle iptal etti.

Denizli Büyükşehir Belediye Meclisi’nin mart ayı toplantılarının bugün yapılan 5. oturumunda, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı AKP’li Osman Zolan, AKP Grup Başkanvekili Halil Pekdemir, CHP Grup Başkanvekili Mustafa Çallıca ve MHP Grup Başkanvekili Yusuf Garip, Denizli ve Hollanda’nın Almelo kenti arasında kardeş şehir protokolünün iptal edilmesi için önerge verdi.

Oy birliğiyle gündeme alınan önerge kabul edilirken, Denizli-Almelo kardeş şehir anlaşmasının iptal kararında, mevcut uygulamayı protesto etmek amacıyla barışçıl bir şekilde bölgede bulunan Türk vatandaşlarına Hollanda polisinin köpeklerle saldırdığı belirtilerek, şöyle denildi:

‘BİLFİİL NAZİ DÖNEMİ ŞİDDET EYLEMLERİ YAŞANMIŞTIR’

“Türk vatandaşları Nazi dönemi şiddet eylemlerini bilfiil yaşamıştır. Hollanda hükümetinin bu düşmanca uygulamalarına, Rotterdam Belediye Başkanı şehirde OHAL ilan etmesi ve demeçleriyle destek vermiştir. Demokrasiye ve insan haklarına bağlılığını her vesileyle vurgulayan Hollanda makamlarının, seçilmiş ve ülkemizi temsil eden bir hükümetin iki bakanına karşı gerçekleştirmiş olduğu düşmanca, korkak ve aciz davranışları tüm Türk halkının haklı ve büyük bir tepkisini çekmiştir. Köklü diplomatik ilişkilerimizde maruz kaldığımız bu tehlikeli, hasmane ve önyargılı zihniyeti Denizli halkı adına Denizli Büyükşehir Belediye Meclisi olarak Denizli-Almelo kardeş şehir anlaşmasının iptal edilerek, kardeş şehir ilişkisinin sona erdirilmesine oybirliği ile karar verilmiştir.”