Ana sayfa Sürmanşet Diyarbakır, Hakkari ve Van barolarından ortak açıklama: SİHA, Hakkari’de sivilleri vurdu

Diyarbakır, Hakkari ve Van barolarından ortak açıklama: SİHA, Hakkari’de sivilleri vurdu

PAYLAŞ
ABD'NIN HATAY'A DUSEN MQ-1 PREDATOR INSANSIZ HAVA ARACI. FOTO: ADANA, (DHA)

Hakkari Barosu, Diyarbakır Barosu ve Van Barosu’ndan oluşan bir heyet, Hakkari’nin Oğul köyünde Silahlı İnsansız Hava Aracı’yla (SİHA) yapılan ve bir kişinin yaşamını yitirdiği, üçünün de yaralandığı bombardımanla ilgili incelemelerde bulunmak üzere Hakkari’ye gitti.

Heyet; Hakkari Valisi ile Hakkari Cumhuriyet Başsavcısı Vekili’nin yanı sıra olayda hayatını kaybeden Mehmet Temel, tedavisi yapıldıktan sonra tutuklanarak Hakkari Cezaevi’ne konulan İbrahim Sak ve Musa Tarhan’ın aileleriyle görüştü.

İncelemelerin ardından heyet adına açıklama yapan Diyarbakır Barosu Başkanı Ahmet Özmen, aynı olayda yaralanan ve tedavisi halen devam eden İsmail Aydın’la da görüşmek istediklerini ancak Cumhuriyet Başsavcılığı’nın dosyada gizlilik karar olduğu gerekçesiyle buna izin vermediğini söyledi.

Hepsi Hakkari’de oturan iş güç sahibi kişiler

Özmen, olayda hayatını kaybeden ve yaralananların Hakkari’de yaşadıklarına, evli, çocuk sahibi olduklarına ve tesisatçılık, kebapçılık gibi işler yaptıklarına dikkat çekti. Görüşmelerden sonra, olayda hayatını kaybeden ve yaralananların sivil insanlar olduğu yönünde izlenim edindiklerini vurgulayan Özmen, en kısa zamanda tespit, gözlem ve görüşmeler sonucunda bir rapor hazırlayacaklarını söyledi.