Dünyanın en uzun uçak seferi

Şubat 05, 2017, 11:49 am
Katar Hava Yollarının Boeing 777 yolcu uçağı Katarın başkenti Dohadan Yeni Zelandanın Auckland kentine, 16 saat 20 dakika sürecek uçuş için yerel saatle 05.10'da havalandı. Bu uçuş aynı zamanda dünyanın en uzun uçak seferi olma özelliği taşıyor.

Havacılık uzmanları daha bir kaç yıl öncesine kadar Avrupadan Uzakdoğuya uçmak için bir çok aktarma yapmak zorunda olunduğunu, gelişmenin muhteşem olduğunu belirtiyor. Uzmanlara göre havayolu şirketleri bir kerede en fazla sayıda yolcu taşımak yerine, daha sık tarife, biraz daha küçük uçaklarla direk uçuş yapmanın önemini anlamış durumdalar.

Şimdiye kadar gerçekleştirilecek dünyanın en uzun uçuşun yolcuları, yolculuk sırasında Dubai ve Ummanı katedip, Hindistanın güney ucundan geçip, Hint Okyanusu üzerinden Yeni Zelandanın Auckland kentine ulaşacaklar. Yolculuk sırasında 10 zaman diliminden geçilecek.

Uzun uçuş planlayan havayolu şirketlerinden Avustralyanın Qantas Havayoları da Londradan Avustralyanın Perth kentine 17 saat sürecek uçuşlarına 2018 yılında başlayacak.