Ana sayfa Sürmanşet Duruşma yaklaşırken; Reza Zarrab bir kez daha cezaevinden çıkmış gözüküyor

Duruşma yaklaşırken; Reza Zarrab bir kez daha cezaevinden çıkmış gözüküyor

PAYLAŞ

ABD’de 27 Kasım’da duruşması başlayacak olan İran asıllı Türk iş adamı Reza Zarrab’la ilgili üçüncü bir tahliye muamması yaşanıyor.

Hürriyet New York muhabiri Razi Canikligil, kişisel Twitter hesabından, “Zarrab muamması devam ediyor. Cezaevinden çıktığı görülüyor” diye yazdı.

Canikligil, mesajının devamında şu notu düştü:

“Ancak, bu serbest olduğu anlamına gelmez. Zaten savcılık da halen tutuklu olduğunu açıkladı. Teori olarak söylüyorum; hastaneye sevk edilmiş olabilir. Güvenlik kaygısından net bir açıklama yapılmıyor.”

Geçen hafta da tahliye olduğu iddiası ortaya atılmıştı

Geçen hafta, ABD Adalet Bakanlığı’na bağlı Federal Cezaevleri Bürosu’nun internet sitesindeki resmi kayıtlarda, ‘09135-104’ kayıt numaralı Zarrab’ın 8 Kasım 2017 tarihinde cezaevinden tahliye edildiği bilgisi sosyal medyada büyük yankı buldu. Hafta içi ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ile Zarrab konusunu da görüşen Başbakan Binali Yıldırım’ın bu işi çözdüğü ve Zarrab’ı beraberinde Türkiye’ye getirdiği yorumları dahi yapıldı.

Ancak bu bilginin doğru olmadığı ve yine teknik bir hatadan kaynaklandığı belirtildi. Davayı kovuşturan New York Güney Bölgesi Federal Başsavcılığı’nın sözcüsü Zarrab’ın halen cezaevinde bulunduğunu belirtirken, Türk avukatı Şeyda Yıldırım ise, “Serbest bırakıldığı bilgisi doğru değil. Yine teknik bir hata olmuş” açıklaması yapmıştı.

Benzeri bir olay 9 Eylül 2017 tarihinde de yaşanmış ve Başsavcılık sözcüleri Zarrab’ın tahliye edilmediğini bunun sistemden kaynaklanan bir hata olduğunu, halen cezaevinde tutuklu olduğunu belirtmişlerdi.