El Cezire’nin, engellenen Twitter hesabı yeniden açıldı

Haziran 17, 2017, 12:37 pm
Katar merkezli yayın yapan El Cezire, Arapça yayın servisinin Twitter hesabının askıya alındığını duyurmuştu. Yapılan açıklamada, hesabın geri alındığı belirtildi

Katar merkezli El Cezire Arapça kanalının Twitter hesabının birkaç saat kapalı kaldıktan sonra yeniden açıldığı bildirildi.

Twitter’da milyonlarca takipçisi olan hesap, Türkiye saati ile 10 sularında erişime kapatıldı. Hesaba ulaşmak isteyenler, “Hesap geçici olarak kapatıldı” yazısıyla karşılaştı.

Twitter’dan konuya ilişkin henüz bir açıklama gelmedi.

El Cezire’den yapılan açıklamaya göre, Kurumun Arapça yayın servisinin Twitter hesabı @AJArabic engellendiği duyuruldu. Engellemenin nedeninin bilinmediği vurgulanan açıklamada, ‘Ekiplerimiz konu üzerinde çalışıyor’ denmişti. Hesabın takip ettiği kişi sayısının ve hesabı takip eden sayısının da sıfırlandığı görülmüştü.

El Cezire’nin yayın politikası, Suudi Arabistan’ın başını çektiği bazı ülkelerin Katar’a yönelik uyguladıkları ablukanın bir gerekçesi olarak gösteriliyordu. Guardian için bir yazı kaleme alan El Cezire eski Genel Yayın Yönetmeni Wadah Khanfar, hedeflenen şeyin El Cezire’yi kapattırmak olduğunu ifade etmişti.