Ana sayfa Sürmanşet Erdoğan: Cizre ve Yüksekova il olacak!

Erdoğan: Cizre ve Yüksekova il olacak!

PAYLAŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaptığı açıklamada Cizre ve Yüksekova’nın il olacağını söyledi. TOBB Üniversitesi’nde düzenlenen TOBB Genel Kurulu’nda konuşan Erdoğan “Şırnak Cizre’ye dönüşecek, Hakkari de Yüksekova’ya dönüşecek. Şırnak’ı, Hakkari’yi nasıl şehir yapmışlar diye şaşarsınız. Bir kalkınma hamlesi yapacaksanız.” dedi.

“Yüksek faizi sömürü aracı olarak görüyorum”

“Bir kredi faizleri noktasında her yerde yüksek faizden şikayet var mı, var. Bunu hep gündemimde tuttum, gündemimde olmaya da devam edecek. Faizi ben ülkede, yüksek faizi bir sömürü aracı olarak görürüm. Sömürü aracı olarak bir faiz mantığı var. Kredi faizini uygun şartlarda vereyim de ülkem de ben de kazanayım anlayışı yok. O krediye mahkum olan girişimci, karınca yazısı kadar, altına imzayı atıyor, içinde ne var ne yok bundan haberi yok. Allah’ın izni ile bunu da çözeceğiz. Kararlılığımız var en azından. Ülkemizde kazanmak isteyen kimseye engel olmadığımız gibi her türlü desteği sağladık.”

Yerli otomobil çıkışı

Amacımız Türkiye’yi bölgesel bir güç olmanın yanında, küresel düzeyde bilgiye dayalı bir güce kavuşturmaktır. Gelecek, bilgi temelli bir ekonomi üzerine kurulacaktır. Nitelikli iş gücünü yakalamış bir alt yapıyı süratle tesis etmeliyiz.

Ve şimdi ben diyorum ki, TOBB, başkan, kendi çatısı altından yüzde 100 yerli otomobilini made in Turkey olarak çıkarsın. Bakın bizi tüm Türkiye izliyor, bu adımı atarsanız ben her konuda yanınızda olurum. Hayırlı olsun.

Demokratik ve ekonomik standartları yüksek bir Türkiye için hep birlikte çalışmalıyız. 15 senedir teklif ediyorum, gelin kendi otomobilimizi üretelim. Ne yapıyor? Montaj, montaj, montaj, Ya montajcılık bu ülkeye yakışmıyor. Bu millete bu yakışmıyor. Artık bu millet, kendisi bunu üretecek beyine de sahip kabiliyete de. E bunu yapabilir miyiz? Yaparız. Niye yapmıyoruz? Çünkü öbüründen daha fazla kazanıyorum. Ama artık sözünü aldık. 80 milyon da buna şahit. İnşallah TOBB çatısı altında bunu başaracağız. Biz de üzerimize düşeni yapacağız.