Ana sayfa Öne Çıkanlar Erdoğan’dan ABD’ye: Kudüs kırmızı çizgi tüm İslam dünyasını hareketlendiririz

Erdoğan’dan ABD’ye: Kudüs kırmızı çizgi tüm İslam dünyasını hareketlendiririz

PAYLAŞ

Konuşmasının büyük kısmını ABD’ye ayıran Erdoğan, Kudüs tartışması üzerinden ABD’ye karşı hamle yapılacağının mesajını da verdi.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partinin grup toplantısında Meclis’te konuştu. Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıkladığı para transferi belgeleri ile ilgili “İpliğini pazara çıkardık. Cumhurbaşkanı ve yakının senin şahsında biriken bu tür dolandırıcılıklarla alakası yoktur. Ve yurt dışına gönderilmiş bir para da söz konusu değildir. Belge diye salladığı ve hepsi de sahte olan kağıt parçalarında hiçbir bilgi bulunmuyor. Ana hıyanetin başındaki zata çağrımı tekrarlıyorum, iddiasını ispat edecek olsaydı makamdan ayrılıp siyaseti de bırakacaktım. Böyle bir iddia olmadığına göre aynı onuru ilkeli tavrı kendisinden bekliyorum. Salı gününden bu yana CHP’nin başında durduğu her saati gereğini yapmadığı bir zaman olarak kabul ediyorum. Milletin gözüne baka baka ‘yüzde 40 oy alamazsan gereğini yaparım’ dediği ve bunun neredeyse yarısını aldığı halde kılı kıpırdatmadığını biliyoruz” ifadelerini kullandı.

 

‘ABD’de 28 Şubat benzeri bir süreç yaklaşıyor’

ABD’de devam eden Reza Zarrab davası ile ilgili ise Erdoğan, şöyle dedi: “Zarrab davası ile ilgili açıklama yapacakmış. ABD’deki dava hukukla, ticaretle uzaktan yakından ilgisi olmayan ‘cambaza bak cambaza oyunudur.’ Bir taşla çok kuş vurmak istiyorlar. Türkiye’nin dikkatini buraya yöneltilerek Suriye’de aleyhimize proje işletmektir.

Malzemelerin temini ‘FETÖ’ ve CHP’ye verilmiştir. ABD’de 28 Şubat benzeri bir süreç yaklaşıyor. Bir grup bambaşka bir politika izliyor. Bizim muhatabımız sayın Trump’tır. Bizi İran ile ticaret sebebi ile yargılamaya kalkanların sebebi sınırlarımız boyunca kurmaya çalıştığı 10 binlerce kişilik terör ordusunu saklamaktır. İran’a yaptırımların ihlaliyle ilgili diğer süreçlerden farklı bir yol izlenmiş, ceza davası açılmıştır. Ortada ‘FETÖ’ ve ana muhalefetin iddia ettiği gibi bir yolsuzluk soruşturması yoktur. ABD’deki davanın özünde de böyle bir iddia söz konusu değildir, zaten olamaz.

 

‘Komplo Türkiye’ye karşı kuruldu’

Nasıl 17-25 Aralık’ta yolsuzluk düzeni emniyet-yargı darbesiyle yıkma çabası varsa, ABD’de davada aynı amacı uluslararası alanda vardır. Davanın temelinde komplo iddiası doğrudur, ama bu komplo ABD’ye değil Türkiye’ye karşı kurulmuştur. ABD’ye sesleniyorum; halen 15 Temmuz darbe girişimini anlayamadınız mı anlamayacak mısınız? Şu anda görmekte olduğunuz bu davayı bunlarla ilişkili olduğunu görmeniz lazım.

 

Sırf Türkiye’nin operasyonlarına engel olmak için bu terör örgütünü koruyan ABD’nin müttefikliğini nasıl kabul ederiz. Türkiye’ye her türlü ortak ihaneti yapan bir müttefikle nasıl bir ortak gelecek kurabiliriz. Bu güne kadar çok dikkatli hareket ettik, müttefiklerin askerlerine zarar vermemek için. Bizim yaptırımlarla çarmıha gerenlerin burnumuzun dibinde terör devlete kurma çabasını elini kolu bağlı seyredecek değiliz. Bunun da böyle bilsinler.“

 

‘Ey Amerika’

ABD’nin Demokratik Suriye Güçleri’ne (QSD) verdiği desteğe de tepki gösteren Erdoğn, “Sakın ha YPG demeyin, PKK demeyin. Ne deyin, SDG deyin. Tezgah bu, iyi biliriz. Ey Amerika, biz Özgür Suriye Ordusu’nun seninle beraber kurduk, Obama yönetimi ile kurduk. O zaman SGD yoktu, hepsinin anası babası PKK vardı. Şimdi siz yeni bir manevra ile Özgür Suriye Ordusu’nu da bir yana koyun yerine SDG koyun” dedi.

‘Burnumuzun Dibinde Terör devleti kurma girişimini seyredecek değiliz’

Biz terör örgütünün Suriye’deki uzantılarını bugün olmazsa yarın ama çok yakında mutlaka, tamamen imha edeceğiz. Bugüne kadar dost kabul ettiğimiz güçlerin personeline zarar vermeme hassasiyetiyle çok dikkatli hareket ettik. Bunun devamı ancak bizim hassasiyetlerimize de riayet edilmesiyle mümkündür. Yaptırımları ihlal etme iddiasıyla bizi Amerika’da çarmıha germeye çalışanların burnumuzun dibinde terör devleti kurma girişimini herhalde eli kolu bağlı seyredecek değiliz.

‘Tüm İslam dünyasını hareketlendiririz’

Erdoğan, ABD’ye yönelik tepkileri ardından Kudüs üzerinden karşı hamle yapılacağının mesajlarını verdi. Kudüs’ün İsrail’in başkenti yapılması tartışmalarının olduğunu belirten Erdoğan, “Tüm İslam dünyasını hareketlendiririz” diyerek şöyle devam etti: “Bundan sonra kimin nerede ne dediğine değil sahada kimin ne yaptığına bakıp ona göre hareket edeceğiz. Bu vesile ile Amerika’nın Kudüs’ü İsrail’in başkenti yapma girişimini üzüntüyle öğrendik. Kudüs Müslümanların kırmızı çizgisidir. Böyle bir karar insanlık vicdanına vurulmuş ağır bir darbedir. İslam İşbirliği Teşkilatı dönem başkanı olarak bu konunun sonuna kadar takipçisiyiz. Böyle bir adım atılırsa, Teşkilatı İstanbul’da toplayacağız. Bununla sınırlı kalmayacağız. Tüm İslam dünyasını hareketlendireceğiz. Amerika bütün işleri bitirdi de şimdi bu mu kaldı? DEAŞ ile işi bitirdi bu mu kaldı? Şu anda Netahyahu kendi iç hesaplaşmalarını bitiremiyor. Böyle bir adım atamazsınız. Dünya bir bütündür. Bu bütünlük içerisinde sizler ben istediğim gibi hareket ederim noktasında bölgeden gelecek sıkıntıları göz ardı edemezsiniz.”

 

Erdoğan, böyle bir adım sonrası İsrail ile diplomatik bağların kopartılacağını söyledi.

 

‘Zarrab belgelerini kullanan ihanet içindedir’

Erdoğan, muhalefet partilerin kastederek, “Her kim ABD’deki bir davayı Türkiye’nin iç siyaseti olarak kullanmaya devam ederse o da bu ihanettedir. Bunun siyasi bir faturası olacaksa onu kesecek olan bizim milletimizdedir. İran ile ticaretimizde de haklı olan biziz. Kiminle ticaret yapacağımızın kararını biz veririz” dedi.

 

‘ABD’nin bize karşı planı var’

Türkiye’nin İran ile ilişkilerinde mümkün olduğu noktalarda ABD’nin taleplerini dikkate aldığını vurgulayan Erdoğan, “Buna karşılık Amerika’dan aynı anlayışı göremediğimiz de belirtmek durumundayım. Türkiye’nin ABD’ye karşı bir planı yok, Amerika’nın bize karşı bir planı olduğu artık iyice anlaşılıyor” dedi.