Ana sayfa Manşet Erdoğan’dan KKTC’ye tavsiye: Nüfusunuzu Rumlarla eşitleyin

Erdoğan’dan KKTC’ye tavsiye: Nüfusunuzu Rumlarla eşitleyin

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Ankara’da kabul ettiği KKTC Başbakanı Tufan Erhürman ve Başbakan Yardımcısı Kudret Özersay’a, Rumlarla ekonomik olarak eşit bir seviyeye gelmek için Kuzey Kıbrıs’ta nüfusun artırılmasını önermiş.

PAYLAŞ

Geçen hafta yapılan Ankara’daki görüşmede, KKTC’nin ekonomik olarak gelişmesinin önemine işaret eden AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘bunun nüfusla paralel şekilde olduğunu’ kaydetti. Rumların nüfusunun 1 milyonun üzerinde olduğunun belirtildiği görüşmede Erdoğan, Erhürman ve Özersay’a, “Güneyle dengenin sağlanması Kıbrıs Türk halkının yararına” dedi.

KKTC yönetiminin de yurt dışında yaşayan binlerce Kıbrıslı Türk bulunduğu aktardı ve “Yurt dışında yaşayan Kıbrıslı Türklerin Kuzey Kıbrıs’a yatırım yapması, yerleşmesinin önünün açılması için adımlar atabilir” dedi. Erdoğan da bu görüşe destek verip “Yeter ki nüfusunuz yükselsin” dedi.

Güney’e doğalgaz uyarısı
Akdeniz’deki doğalgaz arama çalışmalarının da ele alındığı görüşmede Erdoğan, KKTC halkının haklarının sonuna kadar korunacağını belirterek, “Rumlar ya çözümü beklerler ya da beklemezlerse Kıbrıslı Türkleri sürece katarlar. Bunun dışında bir durum kabul edilemez” dedi.