Ana sayfa Öne Çıkanlar Erdoğan’ın danışmanı Zarrab’ın serbest kalması için devreye girmiş :”Reza meselesi değil milli...

Erdoğan’ın danışmanı Zarrab’ın serbest kalması için devreye girmiş :”Reza meselesi değil milli mesele”

PAYLAŞ

ABD’deki yolsuzluk, İran ambargosunu delme ve kara para aklama suçlarına ilişkin görülen Halkbank eski Genel Müdür yardımcısı Hakan Atilla’nın sanık, Zarrab’ın itirafçı olduğu davada Zarrab, ifadesinin dördüncü gününde birbirinden sarsıcı açıklamalar yapmaya devem ediyor.

TSİ 17.15’te başlaması gereken duruşmada jüri ve Zarrab yerini alması yaklaşık bir saat gecikmeli aldı.
Duruşma geçen Cuma günü altın yerine gıda ihracatı yoluyla ambargonun delinmesi konusunda, Zarrab ve Atilla arasındaki ses kayıtlarının dinlenmesi ile başladı. Kayıtlarda Zarrab, gıda ihracatı yapılmadığını ancak ihracat olmasa da küçüktonajlı gemilerin dikkat çekebilceğini, bu nedenle büyük tonajlı gemiler kullanılması gerektiğini söyledi.

Hayali gıda ihracatı konusunda Süleyman Aslan’la pek çok kez konuştuğunu belirten Zarrab, gemilerin tonajının yanı sıra yükleme faturaları ve belgelerin de önemli olduğunu, Hakan Atilla’nın da Aslan’ın ekibinin parçası olduğunu söyledi.

BUĞDAY YETİŞMEYEN DUBAİ’DEN İHRACAT

Zarrab itiraflarında dikkat çeken bir hatasını da anlattı. Buğday yetişmemesine rağmen Dubai çıkışlı buğday ihracatını gösteren belge hazırladıklarını söyledi.

Duruşmayı izleyen gazeteci Pate Brush’un aktardığına göre, Zarrab, Süleyman Aslan’ın kendisini, Halkbank’taki işlemleri için Hakan Atilla’yı dinlemeyi öğütlediğini söyledi.
Zarrab, ayrıca Halkbank’a altın ve gıda ticareti için ödediği en yüksek komisyonun da yüzde 1 oranında olduğunu söyledi.

Zarrab ile Atilla arasında yapılan bir görüşmede Atilla, hayali gıda sevkıyatı kayıtlarının inandırıcılığı konusunda endişelerini belirtiyor. Ancak Zarrab yüklenen miktarların gemilerin hacmine eşit olduğunu söylüyor. Atilla, evrakların daha dikkatli hazırlanması gerektiğini belirterek bu konuda sorun yaşanmaması için gayret gösterdiği anlaşılıyor.

Konuşmasında verdiği örnekte de Zarrab, Atilla’nın kendisine, “Yalnızca 14 ton taşıyabilen bir gemide 25 ton var yazılmasın” dediğini aktarıyor.

‘ASLAN’A GIDA İÇİN NE KADAR GÖNDERMİŞSEK YİNE O KADAR PARA GÖNDER’

Zarrab, ifadesi boyunca bu gıda sevkiyatı işlemlerinin sahte olduğu sürekli tekrarladı. Duruşmayı izleyen gazeteci Adam Klasfeld’in aktardığına göre savcı, Zarrab’dan, dinletilen telefon kaydını doğrulamasını istedi. Konuşmayı doğrulayan Zarrab, burada, Abdullah Happani ile Halkbank’tan gönderilen paralarla ilgili konuştuğunu söyledi.

Zarrab, kayıtta ayrıca Genel Müdür Süleyman Aslan’a vereceği rüşvetlerden bahsedildiğini söyledi. Zarrab’ın adamı Happani “Ne kadar göndereceksin?” diye soruyor. Zarrab da “Gıda için falan ne kadar göndermişiz, ona bak. Toplamda ona göre bir şey hesaplayıp gönderelim” diyor.

Duruşmaya verilen kısa bir aradan sonra Zarrab’ın ses kayıtları dinletildi. Ses kayıtlarına göre Zarrab ile Hakan Atilla altın ticaretini konuşuyor. İhracat için beklenen bir işlemin tamamlanmasından bahsediyorlar.

ERDOĞAN’IN DANIŞMANI: BU MİLLİ MESELE

Katie Zavadski‏’nin anlatımına göre duruşmada 5. ses kaydı dinletildi. Zarrab, ABD’de tutukluyken yapılan bir ses kaydına göre Zarrab’ın avukatı Şeyda Yıldırım, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın adamlarıyla temas halindeymiş. Görüşme özetine göre (Erdoğan’ın) danışmanı, ‘Bu sadece Rıza meselesi değil, milli bir mesele’ diyor.

Söz konusu telefon konuşmalarının avukatlara iletilen özetleri, duruşmayı takip eden Katie Zavadski tarafından paylaşıldı.

Zarrab ile bir erkek arasında geçtiği konuşma şöyle:

“Erkek konuşmacı, İbrahim konuşmaları dinlerken, Şeyda adlı kadın avukatla görüştüğünü söyledi. Erkek, Şeyda’nın Mevlüt ve Bekir’le görüştüğünü, Beyefendi (Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan) ile de görüşeceğini ve gerekirse (dönemin ABD Başkanı) Obama’yı aramasını isteyeceğini söyledi.

Danışmanı bunun sadece Reza’nın sorunu olmadığını, ülke meselesi olduğunu söyledi. Yarın Şeyda, Bekir ile konuşup Beyefendi’ye de haber verecek.

Erkek, Zarrab’a İbrahim’in sürece dahil olacağını, Mevlüt, Bekir ve Beyefendi’nin başkanı arayacağını söyledi.”

BEKİR VE MEVLÜT KİM

Tapelerde geçen “Bekir” ve “Mevlüt” isimlerinin kime ait olduğu da merak uyandırdı. Davanın yargı ve ABD ile ilişkiler boyutuna bakıldığında bu isimlerin döremin Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu olama ihtimali öne çıkıyor. Dolayısıyla bu isimlerin Bakanlar Bozdağ ve Çavuşoğlu olduğu sanılıyor.

ZARRAB SERBEST BIRAKILMAK İÇİN RÜŞVET VERMİŞ
Reza Zarrab, 17-25 Aralık yolsuzluk soruşturması kapsamında gözaltına tutuklandığı dönemle ilgili de konuştu ve bıu dönemde rüşvet verdiğini söyledi.

Konuyla ilgili savcı ve zarrab arasında geçen soru cevap şöyle:

Sarraf: Avukatlarım geldi, konuştuk ve serbest bırakıldım.

Soru: (Serbest kalmak için) herhangi bir ödeme yaptın mı?

Sarraf: Evet.

Soru: Bu ödemeler rüşvet niteliğinde miydi?

Sarraf: Kısmen.


ZARRAB SERBEST BIRAKILDIKTAN SONRA YENİDEN HALKBANKLA TEMASTA

serbest bırakılmasından sonra da faaliyetlerini sürdürdüğünü ve işelere yaniden başlamak için Halkbank’ın yeni genel müdürü Ali Fuat Taşkesenlioğlu ile irtibat kurduğunu söyledi.