Ana sayfa Yaşam Erkeklerin ömrünü 10 yıl uzatacak bir büyüme hormonu mutasyonu keşfedildi

Erkeklerin ömrünü 10 yıl uzatacak bir büyüme hormonu mutasyonu keşfedildi

PAYLAŞ

Bir genetik uzmanı ekibi, erkeklerin ortalama ömrünü 10 yıl uzatacak bir büyüme hormonu mutasyonu keşfetti. Çalışma, insanlardaki yaşlanmaya neden olan genetik tetikleyicilerinin anlaşılmasına yönelik önemli bir adım.

Pek çok bilim adamı, yaşlanmayı tedavi edilebilecek bir hastalık görüyor. Bazıları ilaç geliştirmeye, bazıları kan nakline, bazıları genetik faktörleri değiştirmeye çalışıyor. Genetik faktörleri inceleyen bir genetik uzmanı ekibi, erkeklerin ömrünü uzatabilecek bir keşif yaptı.

Shiftdelete’nin aktardığı habere göre, Science Advances dergisinde yayınlanan araştırma, bir büyüme hormonu reseptöründen (d3-GHR) birkaç baz çiftinin silinmesinin bir erkeğin ömrünün 10 yıl uzamasını sağlayabildiğini gösterdi. 841 gen üzerinde yapılan çalışmada elde edilen sonucun sadece erkeklere özgü olma nedeninin d3-GHR’nin erkeklerde daha yoğun bulunmasından kaynaklandığı belirtiliyor.

Teknolojideki gelişmelerle transhümanizm çağının temellerinin atıldığı günümüzde, ölümü bir hastalık olarak gören bilim insanlarının çalışmaları devam ediyor. Bu çalışmanın ana fikrinde d3-GHR’nin silinmesiyle insan ömrünün 10 yıl uzayabileceği belirtilse de halen birçok testin yapılması gerekiyor.