Ana sayfa Öne Çıkanlar Ermenistan: Türkiye ile ilişkileri normalleştirmeye hazırız

Ermenistan: Türkiye ile ilişkileri normalleştirmeye hazırız

PAYLAŞ

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocyas ile Erivan’daki görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Nalbandyan, “Bildiğiniz gibi, Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan, Türk-Ermeni ilişkilerini düzeltme sürecini başlattı, ancak Türkiye anlaşmaktan vazgeçti” dedi.

Türkiye’nin uluslararası ilişkilerin en önemli ilkesi olan ‘anlaşmalara saygı duyma’ ilkesini göz ardı ettiğini de belirten Nalbandyan, şu ifadeleri kullandı: “Ermenistan, Türkiye ile ilişkileri ön koşulsuz olarak normalleştirmeye hazır. Umarız ki, Türkiye de bir gün böyle düşünür ve diğer ülkelerle yaptığı anlaşmalara saygı gösterir.”

2009’da İsviçre’nin Zürih kentinde ‘Türkiye Cumhuriyeti ile Ermenistan Cumhuriyeti Arasında Diplomatik İlişkilerin Kurulmasına Dair Protokol’ imzalanmıştı.

İki ülke arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesini öngören protokol, 2015’te Türk yetkililerin siyasi irade eksikliğini ve yeni ön koşulların ileri sürülmesini gerekçe gösteren Sarkisyan tarafından parlamentodan geri çekilmişti.