Ana sayfa Öne Çıkanlar Eski Merkez Bankası Başkanı Yılmaz: “Tekeri patlak kamyon gibi gidiyoruz, üstelik fren...

Eski Merkez Bankası Başkanı Yılmaz: “Tekeri patlak kamyon gibi gidiyoruz, üstelik fren de yok”

PAYLAŞ

Eski Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Başkanı ve İYİ Parti Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Durmuş Yılmaz, Türkiye ekonomisinin, 2001’deki kriz süreci ile benzerlik gösterdiğini söyledi.

Sözcü’den Özlem Gürses’e konuşan Yılmaz’ın açıklamalarından bir kısım şöyle:”Şeffaf olmamak. En önemli, bir numaralı sorun budur. Karar alma mekanizmasının felce uğraması ve her şeye tek bir sesin karar vermesi. Bu nedenle koordinasyon yok ve daha önemlisi yapılan yanlışlarla ilgili kimse ‘Bunu biz nasıl düzeltiriz?’ diye soramıyor.
Fren kalmadı. Türk ekonomisi dışarıdan kuşatılmış gibi bir hisse kapılıyorum ben. Bu bizi çıkmaza götürür, 2001 yılında yaşadığımız sürece çok benzer günlerdeyiz”

“2001 kriziyle aynı koşullar mevcut”

“O dönemde de kamu maliyesi felçti, mali disiplin bozulmuştu” diyen Yılmaz sözlerine şöyle devam etti:” (2001’de) hesap kitap karmakarışıktı ve bütçenin içeriği çok fazla bilinmiyordu. Bugün de aynı koşullar oluşmuş durumda. Sayısız bütçe dışı harcama var ve hem miktarını hem de nereye gittiğini bilmiyoruz. Varlık Fonu böyle bir şey mesela… Derhal denetim ve kontrolün hakim olup Sayıştay’ın çalıştırılması gerekir.” Yılmaz ayrıca Türkiye’de tek bir fabrika da açılmadığını söylerken “Tekeri patlak kamyon gibi gidiyoruz, üstelik fren de yok (Sözcü)