Facebook moderatörlerinin kişisel bilgileri terör zanlılarının eline geçti

Haziran 19, 2017, 1:14 pm
Facebook sisteminde oluşan bir hata nedeniyle, şirketin terörle mücadele biriminde çalışan binden fazla site moderatörünün kimlikleri terör zanlılarının eline geçti.

Facebook dün yayınladığı detaylı açıklamada terörle mücadele programını anlattı. Sosyal medya platformu, yakın zamanda İngiltere ve Fransa’da yaşanan terör saldırıları ardından Avrupalı liderlerin siteyi eleştirmesine karşı kendini “Facebook’ta terörizme yer yoktur.” diyerek savundu. Ancak bu açıklamanın ardından Facebook sistemde meydana gelen bir hata nedeniyle 1.000’den fazla Facebook içerik moderatörünün kimlikleri terör zanlılarının eline geçti.

Chip’in The Guardian’dan aktardığı habere göre, bu hata moderatörlerin kişisel profillerini, Facebook’ta grubu kapatılan terör zanlılarına bildirim olarak gönderilmesine sebep olmuş. Facebook şu anda moderatörler için anonim hesap fikri üzerinde çalıştığını açıkladı.

Kimliği ortaya çıkan moderatörlerden 40’ı, şirketin terörle mücadele biriminde çalışıyordu ve bu grubun içinden altı kişinin ise kişisel profilleri terör zanlıları tarafından görünmüş olabilir. Bu moderatörlerden biri olan, Irak’tan İrlanda’ya kaçan bir mülteci, evini ve işini bırakıp Doğu Avrupa’ya kaçmak zorunda kaldı. The Guardian’a konuşan moderatör hala işsiz olduğunu, anksiyete bozukluğu yaşadığını ve antidepresan ilaçlar kullanmak zorunda olduğunu anlattı. Yaşadığı sıkıntıdan dolayı Facebook’tan ve Cpl’den tazminat talep ettiğini de söyledi.

İddiaya göre Facebook, kimlikleri ortaya çıkan altı moderatöre ev alarmı ve koruma sağladı, ayrıca anlaşmanın dışında ekstra tazminat ödedi. Ancak kaçmak zorunda kalan Irak’lı moderatöre bu yardımlar sunuldu mu bilinmiyor.

Avrupalı liderler tarafından eleştirilen platform, özellikle İngiltere ve Fransa tarafından ‘teröristleri damgalamakta başarısız’ olmak ile suçlanıyor. İngiltere baş bakanı Theresa May, Facebook için “terörizm için güvenli bir üreme alanı” yorumun yapmıştı.