Ana sayfa Dünya Flynn’ın, Erdoğan ve AKP için yürüttüğü lobi faaliyeti mercek altında

Flynn’ın, Erdoğan ve AKP için yürüttüğü lobi faaliyeti mercek altında

PAYLAŞ

Sean Spicer günlük basın brifinginde bu konuda yöneltilen bir soruya “Bunun bilindiğine inanmıyorum” yanıtını verdi.

Amerikan Associated Press (AP) haber ajansı ise daha önce ABD’nin Fethullah Gülen’i barındırmaması gerektiğini savunan Emekli Korgeneral Michael Flynn’nin geçmişte ‘Türkiye’nin çıkarına olabilecek lobi faaliyeti yürüttüğünü’ kabul ettiğini bildirdi.

Flynn’in, 8 Kasım’daki başkanlık seçimleri öncesi Rusya’nın Washington Büyükelçisi Sergey Kislyak ile yaptığı görüşmelerin içeriği hakkında Başkan Yardımcısı Mike Pence’i ve diğer bazı yetkilileri yanlış bilgilendirdiği ortaya çıkmıştı.

Kislyak ile görüşmesinde ABD’nin Rusya’ya yaptırımlarını ele aldığı ve bunu gizlemeye çalıştığı ortaya çıkan Flynn, geçen ay ulusal güvenlik danışmanlığı görevinden istifa etmişti.

AP: FLYNN VE ŞİRKETİ LOBİ FAALİYETİNİ KABUL ETTİ

AP’nin haberine göre Flynn ve şirketi Flynn Intel Group Inc, Salı günü ABD Adalet Bakanlığı’na sundukları belgelerde, geçmişte ‘Türkiye Cumhuriyeti’nin çıkarına olabilecek lobi faaliyeti yürüttüklerini’ kabul etti. Söz konusu faaliyete yönelik sözleşmenin de Donald Trump’ın 8 Kasım’da ABD Başkanı seçilmesinin ardından feshedildiği belirtildi.

Ajansa göre ABD Adalet Bakanlığı’na sunulan belgeler, Flynn’nin şirketinin Fethullah Gülen hakkında bilgi topladığını ve ona karşı harekete geçilmesi için Amerikalı yetkililere baskı yaptığını gösteriyor.

AP belgelerde, Türk iş adamı Ekim Alptekin’in sahibi olduğu Hollanda merkezli Inovo BV şirketi adına Flynn’nin şirketine, yürüttüğü lobi faaliyeti için 9 Eylül-14 Kasım 2016 tarihleri arasında 530 bin dolar ödeme yapıldığı bilgisinin olduğunu da bildirdi.

Michael Flynn, Ulusal Güvenlik Danışmanlığı görevine getirildikten sonra, devlet hizmetinden ayrılmasının ardından başka hükümetler adına 5 yıl boyunca lobi çalışmaları yapmamayı ve asla yabancı bir ülkenin temsilcisi olmamayı kabul etmişti.

ABD yasalarına göre başka hükümetler ya da siyasi kuruluşlar adına lobi faaliyeti yürüten Amerikan vatandaşları yaptıkları işleri Adalet Bakanlığı’na bildirmek zorunda. (BBC)