Ana sayfa Dünya Fransa’da OHAL en geç 1 Kasım’da kaldırılıyor

Fransa’da OHAL en geç 1 Kasım’da kaldırılıyor

PAYLAŞ

Philippe, Ulusal Meclis’te milletvekillerine hitap ederek, hükümet programını açıkladı. Terörle en sert şekilde mücadele edeceklerini ifade eden Philippe, ülkenin sürekli olağanüstü hal uygulamasında olamayacağını belirterek, “OHAL en geç 1 Kasım’da kaldırılacak” ifadesini kullandı.

Sputnik’te yer alan habere göre Philippe, başbakanlığı döneminde, Avrupa Birliğine (AB) ilişkin 27 ülkeli AB’nin yeniden belirlenmesi, İngiltere’nin AB’den ayrılma kararı (Brexit) ile ilgili müzakereleri yürütme ve AB’nin 2020 sonrası için finansal bir perspektifin geliştirilmesi konularında çalışmalar yürüteceğini belirtti.

Yasa dışı sığınmacılarla mücadele etmek ve iltica sistemini yeniden düzenlemek için bazı kararlar alındığının altını çizen Philippe, gelecek hafta bunları açıklayacağını dile getirdi.

Öte yandan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da Versay Sarayı’nda “Kongre” şeklinde toplanan Ulusal Meclis ve Senato’ya hitabında, “Fransızlara özgürlükleri vermek için olağanüstü hal uygulamasını sonbaharda kaldıracağız” ifadelerini kullanmıştı.