Ana sayfa Öne Çıkanlar Fransız Bakan’dan Türkiye’ye Afrin uyarısı

Fransız Bakan’dan Türkiye’ye Afrin uyarısı

PAYLAŞ

Kararın ardından Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesinde Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde kabul edilen Suriye’de 30 günlük insani ateşkes çağrısının Afrin bölgesini de kapsadığını söylemişti.
 
Macron, Afrin için daha önce yaptığı açıklamada ise, “Eğer bu operasyon teröristlere karşı mücadeleden çıkıp bir işgal operasyonuna dönüşürse bizim için büyük bir sorun haline gelir” uyarısında bulunmuştu.
 
Macron’un ardından Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Türkiye’den birçok kez Afrin operasyonuna son vermelerini istediklerini söyledi. Parlamentonun Dış ilişkiler komitesinde konuşan Le Drian, “uluslararası toplumun BM destekli ateşkes çağrısının Doğu Guta’da uygulanmasına odaklandığını, ancak Afrin’deki durumun da görmezden gelinmemesi gerektiğini” belirtti.

Fransız Bakan, BMGK kararını bir kez daha hatırlatarak, “Ateşkes iradesi herkes için, tüm Suriye için. Bunu söylememiz gerekiyor çünkü önümüzdeki günlerde hepimiz Doğu Guta sorununa odaklanacağız, ancak ateşkes kararı her yer için geçerli, buna Afrin de dahil” dedi.
 
Le Drian, Fransız makamlarının tekrar tekrar Türk yetkililere Afrin bölgesindeki Kürt militanlara karşı müdahaleden üzüntü duyulduğunu söylediğini ve buna bir son verilmesi tavsiyesinde bulunulduğunu anlattı.