Ana sayfa Manşet Gar davasında mütalaaya tepki

Gar davasında mütalaaya tepki

Ankara Garı önünde 100 kişinin öldüğü terör saldırısıyla ilgili davada savcı, 10 sanığın 101'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapsini istedi...

PAYLAŞ

Ankara Garı önünde 100 kişinin öldüğü terör saldırısıyla ilgili davada savcı, 10 sanığın 101’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapsini istedi. Savcı, yakalanamayan 16 sanığın dosyasının ayrılmasını, yargılama sırasında ölen bir sanık hakkındaki kamu davasının ise düşürülmesini istedi.

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada cumhuriyet savcısı esas hakkındaki görüşünü açıkladı. Savcı, sanıklardan 10’unun “100 kişiyi kasten öldürmek” suçundan 100’er kez, “anayasayı ihlal” suçundan da birer kez olmak üzere 101’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapsini istedi.

Sanıklar hakkında “kasten öldürmeye teşebbüs” ve “terör örgütü faaliyeti çerçevesinde patlayıcı madde bulundurmak” gibi suçlardan ayrıca ceza talebinde bulunan savcı, 9 sanığa çeşitli suçlardan süreli hapis cezası istedi.

Savcı, yakalanamayan 16 sanığın dosyasının ayrılmasını, yargılama sırasında ölen bir sanık hakkındaki kamu davasının ise düşürülmesini istedi.

Ankara Garı’nda 100 kişinin hayatı kaybettiği saldırıda 2 canlı bombanın miting alanına geliş görüntüleri dava dosyasına girmişti.

AVUKATLARDAN TEPKİ

10 Ekim Davası Avukat Komisyonu da savcı mütalaasının ardından açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı.

“Katliama göz yuman, sorumluluğu bulunan hiçbir kamu görevlisi yargılamaya dahil edilmeyerek devletin sorumluluğunun üstü örtülmüştür.

Tüm delillere, dosyaya sunulan bilimsel görüşlere rağmen insanlığa karşı suç yönünden cezalandırma talebimiz göz ardı edilmiştir. Katliamla ilişkili, yöneticilik konumunda olan sanıkların bir kısmı için sadece üyelikten ceza talep edilmiştir. Mevcut sanıklar dışında katliamla ve sanıklarla ilişkili kişiler dosyaya dahil edilmemiştir.

Dosyaya gelen binlerce bilgi ve belgeye rağmen 2.5 yıl önceki iddianamenin de gerisine düşen, devletin her kademedeki sorumluğunu ısrarla yok sayan mütalaa kabul edilemez.”

AB İstihbarat Analiz Merkezi’nin ‘çok gizli’ raporu sızdı: AKP, Ankara Katliamı için DAEŞ’i görevlendirdi