Ana sayfa Logo Altı Gazeteci Meşale Tolu tahliye edildi

Gazeteci Meşale Tolu tahliye edildi

PAYLAŞ

ETHA’nın 8 aydır tutuklu olan dış haberler servisi çevirmeni Meşale Tolu’nun da aralarında bulunduğu 18 kişinin yargılandığı davanın ikinci duruşması Çağlayan Adliyesi’nde bulunan İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.
Alman vatandaşı Tolu’nun duruşmasını aralarında Türkiye’deki Almanya Büyükelçisi Martin Erdmann’ın da bulunduğu Alman yetkililer, Alman gazeteci Günter Wallraff ve Sol Parti Milletvekili Heike Hänsel de izledi.

Yapılan kimlik tespitinin ardından savunmalara geçildi.

YARGININ VERECEĞİ KARAR KAMUOYU VİCDANINI RAHATLATACAKTIR

Gazeteci Tolu, “Yargının vereceği adil karar kamuoyu vicdanını rahatlatacaktır” diyerek tahliyesini ve beraatını istedi.

Yapılan savunmaların ardından savcı, tutuklu 6 kişinin tahliyesini talep etti.

Duruşma sonunda Meşale Tolu ve beraberindeki 5 kişi tahliye edildi.

NE OLMUŞTU

Nisan ayı sonunda evine düzenlenen polis baskınıyla gözaltına alınan Tolu, ‘terör örgütü üyeliği’ iddiasıyla 6 Mayıs’ta tutuklanarak Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’ne gönderilmişti. Marksist-Leninist Komünist Parti (MLKP) üyelerinin cenaze ve anmalarına katıldığı gerekçesiyle ‘terör örgütü propagandası yapmak’ ve ‘terör örgütüne üye olmakla’ suçlanan Tolu’nun 15 yıla kadar hapsi isteniyor. Dava kapsamında Tolu ile birlikte 6’sı tutuklu 18 kişi yargılanıyor