Ana sayfa Manşet Gözaltında şüpheli ölüm: Polisin ‘başını çarptı’ dediği işçi komaya girdikten sonra tahliye...

Gözaltında şüpheli ölüm: Polisin ‘başını çarptı’ dediği işçi komaya girdikten sonra tahliye edildi

PAYLAŞ

Antalya’da işçiler tarafından kurulan Akdeniz Çalışanlar Derneği’ne (AKÇADER) 13 Temmuz 2017’de operasyon düzenlendi. Derneğin üyelerinin evleri sabah 06.30 zincirleme biçimde baskına uğrarken, gözaltına alınanlardan biri de Davut Türkel’di.

90 işçinin gözaltına alındığı operasyonda uzun gözaltı süreci uygulanırken, 59 yaşındaki Davut Türkel gözaltında hayatını kaybetti.

Türkel, gözaltındaki 12. gününde komaya girdi. Polis yetkilileri, Türkel’in ifade vermeye götürülürken düştüğünü ve kafasını Adliye’de merdivenlere çarptığını söyledi.

Yaklaşık 10 gün hastanede kalan işçi Davut Türkel, 3 Ağustos 2017’de yoğun bakımda hayatını kaybetti.

Türkel’in ailesine olayın nasıl gerçekleştiğine ilişkin detayı bilgi verilmezken, hastane raporunda ‘beyin kanaması sonucu öldüğü’ne ilişkin bilgiler yer aldı. Polislerin kolları arasında götürülürken nasıl düşüp kafasını çarptığı konusu ise kafaları karıştırdı.

İşkence iddiası

İşkence yöntemi olarak polislerin tutukluların kafasını duvara çarpması, ters kelepçeliyken itekleyerek düşürme yönteminin sık uygulandığı biliniyor. İşçi Davut Türkel’in bu şekilde hayatını kaybetmiş olma ihtimali söz konusu ancak ölüm biçimini aydınlatacak etkili bir soruşturma açılmış değil.

 

Komaya girdikten sonra tahliye edildi

Üç çocuk babası Davut Türkel, komaya girdikten hemen sonra tahliye edildi. Türkel’in günlerce gözaltında tutulmasına rağmen savcı ve hakim karşısına çıkartılmadan hakkında verilen tahliye kararı da kafaları karıştırdı.