Ana sayfa Öne Çıkanlar Gülmen ve Özakça’nın iddianamesinde gazetecilerin röportaj talepleri suç olarak gösterilmiş

Gülmen ve Özakça’nın iddianamesinde gazetecilerin röportaj talepleri suç olarak gösterilmiş

PAYLAŞ

Ankara Mülkiyeliler Birliği’nde gerçekleştirilen basın toplantısında “İşimizi geri istiyoruz” talebi ile açlık grevi başlatan ve açlık grevlerinin 76’ncı gününde tutuklanan kamu emekçileri Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın iddianamesi paylaşıldı. Avukat Engin Gökoğlu ile Esra Özakça’nın katılımcı olduğu basın toplantısında iddianameye ilişkin sunumu Avukat Selçuk Kozağaçlı yaptı.

41 sayfadan oluşan iddianamede Gülmen ve Özakça’nın katıldığı eylemler, HTS kayıtları, takip ve izleme sonuçları ile internet kayıtlarından delil olduğu iddia edilen bilgiler ve ihbarlar mevcut.

“Lise 1 öğrencisi de böyle bir şey hazırlayabilir”

180 günlük eyleme 41 sayfalık iddianame hazırlayan savcılık, Gülmen ve Özakça’nın katıldığı eylemlerin hiçbirinde açlık grevi ve oturma eyleminden söz etmezken, her eylemin konusu için, “Yüksel Caddesi’nde DHKP/C terör örgütü açık alan yapılanmaları tarafından organize edilen” ibaresi kullandı. Yine açık kaynak olarak gösterilen deliller ise Gülmen ve Özakça’nın twitter ve facebook hesaplarındaki paylaşımlar olarak gösterilmiş. Avukat Selçuk Kozağaçlı bu konuya ilişkin şunları söyledi: “Lise 1 öğrencisi de böyle bir şey hazırlayabilir. Bir delil icat edilmiş gibi internet tarama raporu izlemesi konulmuş.”

12 paylaşım seçilmiş

Gülmen ve Özakça’nın sosyal medya hesaplarından Berkin Elvan, Eylem Ataş ile ilgili paylaşımlar ile İvme Dergisi ile Halk Cephesi Facebook hesaplarından alıntı yaparak kimi paylaşımların yapılması suç delili olarak gösterildi. Kozağaçlı, 180 günlük eylemde 20 bin haber, tweet, belgesel ve röportaj içerisinden sadece 12 tanesinin seçilerek dosyaya konulduğunu ifade etti.

Gazetecilerin röportaj talepleri delil olarak gösterilmiş

Gülmen ve Özakça ile yapılan görüşmelerde gazetecilerin röportaj talepleri de suç olarak gösterilmiş. Gerek yabancı basın gerekse Türkiye’deki basın kurumları çalışanlarının süren eylemlerle ilgili röportaj talepleri de iddianamede yerini alırken, Gülmen ve Özakça’nın İngilizce bir twitter hesabı açarak yaşadıkları süreci anlatmak istemeleri de dosyaya konu olan ilginç suçlamalardan. Yine iddianamede vatandaşların Gülmen ve Özakça hakkında internet üzerinden ve telefon ile emniyete şikâyetleri de iddianamede yerini aldı.

İddianamede Gülmen ve Özakça’nın “Devrimci Memur Hareketi” içerisinde faaliyet gösterdiği ve bu hareketin de DHKP/C’nin talimatları doğrultusunda eylem ve etkinlikler yaptığı savunuldu. (dihaber)