Ana sayfa Logo Altı Hakan Fidan’ın kaçırılacağı ihbarını yapan subay sır oldu

Hakan Fidan’ın kaçırılacağı ihbarını yapan subay sır oldu

PAYLAŞ

15 Temmuz günü öğlen saatlerinde Kara Havacılık Komutanlığı’nda görevliyken MİT’e giderek “Hakan Fidan’ın kaçırılacağı” istihbaratını veren binbaşı O.K., dokunulamaz oldu. OHAL kapsamında KHK ile ihraç edilen, daha sonra tekrar göreve iade edilen ve daha sonra MİT’e geçen O.K, darbe girişimi ile ilgili davaların hiçbirinde ifade vermedi.

Kara Havacılık Komutanlığı’na ilişkin soruşturmayı yürüten savcı Alpaslan Karabay, tanık olarak dinlemek istediği O.K’nin ifadesini almak için MİT’ten izin istedi, ancak hiçbir yanıt alamadı. Binbaşının ifadesi alınamadığı için ihbarın MİT’e ne şekilde yapıldığı, içeriğinde neler olduğu, neden daha önceden önlem alınmadığı gibi sorular yanıtsız kaldı.

Ankara Cumhuriyet Savcısı Alpaslan Karabay, 15 Temmuz darbe girişimine katılan ve darbeye direnen halkı hedef alan silahlı helikopterlerin kalkış yaptığı Kara Havacılık Komutanlığı’na ilişkin soruşturmasını geçen hafta tamamlayarak, iddianameyi mahkemeye gönderdi. İddianamede, arasında dönemin Kara Havacılık Okul Komutanı Tuğgeneral Ünsal Coşkun’un yer aldığı 155 şüpheli yer aldı.

Ayrıca darbe girişimi sırasında şehit olan 28 vatandaşın 30 yakını ile yaralanan 276 kişi, “müşteki” olarak iddianameye girdi. İddianamede, MİT’in Yenimahalle ilçesindeki yerleşkesine helikopterle düzenlenen saldırıda yaralanan 3 MİT personeli de “müşteki” olarak yer aldı. 3 MİT’çinin isimleri deşifre olmaması amacıyla iddianameye “T-02735”, “M-11125” ve “M- 11238” kodlarıyla yazıldı. 2 bin 489 sayfalık iddianamede Kara Havacılık Komutanlığı’ndaki olaya dahil olan herkes vardı, ancak bir tek MİT’e giden Binbaşı O.K’nin adı “taraf” olarak yer almadı. Oysa Binbaşı O.K, 15 Temmuz darbe girişiminin ve Kara Havacılık Okulu’nda yaşananların en önemli tanığıydı. Ancak iddianamede, binbaşının ne tanık, ne müşteki, ne de şüpheli olarak ifadesine başvurulmadığı anlaşıldı. Tanık ve şüphelilerin ifadelerinde O.K ile ilgili bölümlerin de özellikle yer almaması dikkat çekti.

Önce ihraç sonra MİT

Cumhuriyet’ten Alican Uludağ’ın haberine göre O.K., 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL kapsamında çıkarılan bir KHK ile TSK’den atıldı. Ancak ekim ayında çıkarılan bir başka KHK ile tekrar orduya geri alınan binbaşı, alınan bilgiye göre “koruma” ve “ödüllendirme” amaçlı olarak MİT personeli oldu. Kara Havacılık Komutanlığı iddianamesini hazırlayan savcı Alpaslan Karabay, soruşturma süresinde binbaşının ifadesini almak istedi. Binbaşı artık MİT personeli olduğu için Yenimahalle’den izin alınması gerekiyordu. Yargı kulislerine sızan bilgilere göre savcılık, henüz resmi yazı hazırlamadan önce araya Adalet Bakanlığı’nı soktu ve MİT’in nabzı yoklandı. Ancak soruşturma tamamlanana kadar ne Adalet Bakanlığı’ndan ne de MİT’ten olumlu veya olumsuz bir yanıt gelmedi. Savcı, bunun üzerine binbaşının tanık olarak ifadesini alamadan iddianameyi mahkemeye gönderdi.