Ana sayfa Dünya Haniye’den “yeni intifada” çağrısı

Haniye’den “yeni intifada” çağrısı

PAYLAŞ

Hamas liderlerinden İsmail Haniye, “Sionist düşman karşısında, yeni intifada başlatmak için çalışma çağrısında bulunmalıyız” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in Başkenti olarak tanımasının ardından tırmanan gerilim, Hamas Lideri İsmail Haniye’nin “yeni intifada” çağrısıyla yeni bir boyut kazandı.

“ABD destekli Siyonist politikaya yeni intifadanın ateşini yakmadan karşı koyamayız” diyen Haniye, diğer Arap ülkelerine ABD ile iş birliğini sonlandırma çağrısında bulundu. Haniye, ayrıca ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararından pişman olacağını’ da söyledi.

Yeni intifada çağrısında bulunan İsmail Haniye’nin açıklamaları sonrası İsrail de karşı önlem aldı. BMGK acil toplanıyor, ABD ise vatandaşlarını uyardı.

İsrail askeri sevkiyat başlattı

AFP haber ajansı İsrail ordusunun Batı Şeria’ya askeri sevkiyat yaptığını duyurdu. İsrail ordusundan yapılan açıklamada, “Askeri durum analizi doğrultusunda, çok sayıda taburun Batı Şeria bölgesine sevk edilmesi kararlaştırıldı” ifadeleri kullanıldı.

Kaybeden İsrail ve ABD olacak

Cumhuriyet’in Independent’a dayandırdığı  habere göre, Hamas sözcüsünün yaptığı açıklamada, “Gençliğin ve Filistinliler’in Batı Şeria’daki direnişi, ABD’nin Kudüs’e zarar veren kararına karşı mümkün olan her şekilde cevap vermelidir” dendi.

Hamas, ayrıca bu kararın en büyük kaybedenlerinin de ABD Başkanı Trump ile İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu olacağını savundu.

ABD’den seyahat uyarısı

ABD Dışişleri, tüm diplomatik misyonlarına gönderdiği telgrafla, “20 Aralık’a kadar Kudüs ve Batı Şeria’ya zorunlu olmayan seyahatten kaçının” çağrısını yaptı.

ABD Başkanı Trump’ın bu akşam Kudüs’i İsrail’in başkenti olarak tanıdığını açıklaması bekleniyor. Böyle bir karrar Ortadoğu’da tansiyonu biraz daha yükseltecek.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi toplanıyor

ABD Başkanı Trump’ın Kudüs’ü “İsrail’in başkenti” olarak tanımasının ardından yarın toplanacak BMGK’da bu konu masaya yatırılacak

ABD medyasına konuşan Birleşmiş Milletler (BM) diplomatlarının verdiği bilgiye göre, Konseyin 8 üyesinin talebi üzerine söz konusu görüşme cuma günü yapılacak.

AA’nın haberine göre görüşme talebi Fransa, Bolivya, Mısır, İtalya, Senegal, İsveç, İngiltere ve Uruguay’dan geldi.

Öte yandan, ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley ise yaptığı yazılı açıklamayla Trump’ın kararına destek verdi ve “Bugün Başkan, geç kalınmış bir karar için cesur ve tarihi bir adım attı.” değerlendirmesini yaptı.

ABD Başkanı Trump, düzenlediği basın toplantısında, BMGK’nın 1980 yılında İsrail’in Doğu Kudüs’ü ilhak ederek başkent ilan etmesini geçersiz sayan 478 sayılı kararına rağmen, “Kudüs’ü resmen İsrail’in başkenti olarak tanıma zamanı geldi.” ifadesini kullanmıştı.

Trump, ayrıca Dışişleri Bakanlığına, ülkesinin Tel Aviv’deki büyükelçiliğinin Kudüs’e taşınması için hazırlıklara başlaması talimatı verdiğini açıklamıştı.

 

Kudüs’teki yarım asırlık işgal

Doğu Kudüs’ü 5 Haziran 1967’de işgal eden İsrail, 1980’de tek taraflı olarak kentin doğusunu ve batısını “birleşik başkenti” ilan etmişti.

BMGK, 1980’de kabul ettiği 478 sayılı kararla İsrail’in ilhak ve başkent ilanını geçersiz saymıştı.

BMGK kararı çerçevesinde, ABD dahil uluslararası toplum Doğu Kudüs’ün işgal altında olduğunu kabul ediyor. İsrail yönetimini tanıyan tüm ülkelerin büyükelçilikleri Tel Aviv’de bulunuyor. Hiçbir ülke, Kudüs’ü ya da doğu ve batı bölümlerini başkent olarak kabul etmiyor.

ABD, Trump’ın hamlesiyle Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyan ilk ülke oldu.

Uluslararası toplumun tepkisini çeken Trump yönetimi, bölgenin kaosa sürükleneceği ve İsrail-Arap ihtilafının daha da çözümsüz hale geleceği uyarılarını göz ardı etti.

 

İntifada nedir?

İntifada Türkçe’de ayaklanma anlamına gelmektedir. Birinci intifada 1987 yılında başladı ve 1993’te Oslo’da imzalanan anlaşmaya kadar devam etti. İkinci intifada ise 2000 yılında başladı ve 2005’e kadar sürdü.