Ana sayfa Yaşam Haziran ayında 35 kadın ‘erkek kurbanı’ oldu

Haziran ayında 35 kadın ‘erkek kurbanı’ oldu

PAYLAŞ

Haziran ayındaki kadın cinayetlerinin yıl içindeki diğer aylara kıyasla daha fazla olduğu ifade edilen raporda kadın cinayetlerindeki faili meçhullerin artışına da dikkat çekildi. Kadınların yaşam tarzına yönelik saldırıların ise arttığı belirtildi. Kadın cinayetlerinin en fazla yaşandığı iller ise sırasıyla İstanbul (5), İzmir (4), ve Bursa (3) oldu.

Çocuk istismarında önlem alınmıyor, benzer olaylar tekrar ediyor

SendikaçOrg’un haberine göre, 17 çocuğun istismara uğradığı belirtilen raporda çocuk istismarının Meclis’te araştırılmasının reddedilmesine ve Ensar Vakfı gibi adı çocuk istismarı ile anılan vakıfların yaz okulları yapmaya devam etmesine dikkat çekiliyor. Çocuk istismarında hiçbir önlem alınmaması benzer olayların tekrarlanmasına yol açıyor.

Saldırganlar serbest bırakılıyor, kadınlara “pembe” taksi ve vagonlar işaret ediliyor

Ayşegül Terzi ve Ebru Tireli davalarında olduğu gibi saldırganların serbest bırakılması kadınların yaşamlarına yönelik saldırıların artmasına sebep oluyor. Melisa Sağlam ve Canan Kaymakçı’ya yönelik saldırı Haziran ayında öne çıkan vakalardan sadece iki tanesi. Raporda bu saldırıları meşrulaştıracak “pembe taksi” ve “bayanlara öncelikli vagon” uygulamalarına dikkat çekilyor ve bu ve benzeri uygulamaların kadına yönelik şiddeti arttıracağı belirtiliyor.

Vahşet artıyor, kadınlar koruma altındayken ölüyor

Rapora göre Haziran ayında iki kadın uzaklaştırma kararına rağmen öldürüldü.

Öldürülen kadınların yüzde 33’ünün faili belli olmamasına, cinayetlerin bir kısmına intihar süsü verilmesine de dikkat çekildi.

Kadınların yüzde 60’ı en yakınlarındaki erkekler tarafından öldürüldü. Cinayetlerin yüzde 45’inde ise ateşli silah kullanıldı.

Öldürülen kadınların yüzde 43’ünün 25 yaş altında olması da kadın cinayetlerinde yaş aralığının düştüğüne işaret ediyor.