Ana sayfa Politika HDP’den AYM’ye: Sadece kendi hukukunuza saygı gösterin

HDP’den AYM’ye: Sadece kendi hukukunuza saygı gösterin

PAYLAŞ

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ve İstanbul Milletvekili Celal Doğan, HDP’nin tutuklu eş genel başkanları ve milletvekilleri hakkında Anayasa Mahkemesi’ne yaptığı başvuruya ilişkin Meclis’te basın toplantısı düzenledi.

HDP Milletvekili Doğan, HDP Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş ile iki grup başkanvekili ve 9 milletvekilinin tutuklu olduğunu hatırlattı. Milletvekillerinin tutuklanmasının ardından Anayasa Mahkemesi’ne yaptıkları başvurunun üzerinden 132 gün geçtiğini hatırlatan Doğan, başvuru dosyalarının bir an önce gündeme alınmasını istedi.

Tamamen hukuksuz ve haksız bir sürecin işletildiğini ifade eden Doğan, “Bildiğiniz gibi Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru hakkı hukukta bir devrim olarak nitelendirildi. İlk başlarda verilmiş olan kararlarla da Avrupa’da translar atladı ve Avrupa’nın gözü AYM’nin almış olduğu kararlara çevrildi. Balbay ve Haberal kararları bu noktada örnektir” dedi.

Yaptıkları başvurunun hala gündeme dahi alınmadığını söyleyen Doğan, şunları söyledi: “Hukuk gerçekten bağımsızlığını ve tarafsızlığını koruyacak mı meselesi referandumun da en çok tartışılan konusu oldu. Buradan AYM başkanı ve üyelerine hukuku hatırlatmak için bu toplantıyı yapmıyoruz. Bu mesele önlerine niçin gelmemektedir? Referandum bahane gösterilir mi? Ya da siyasi baskı mı söz konusu? Anayasa Mahkemesi ya evrensel hukuk kurallarını göz önünde bulundurarak hukukun üstünlüğü yönünde bir karar vererek, gecikmiş adaletin adalet olmayacağına hükmedecek ve bu hukuk imtihanından geçecektir ya da kurulduğu tarihte ve sonrasında kazandığı itibarı kaybedecektir.

Twitter ile ilgili 7 gün içinde karar veren Anayasa Mahkemesi, milletvekillerimiz için iş yoğunluğunu gerekçe göstermemelidir. Yapmış olduğumuz başvurunun gündeme alınmaması konusundaki bulutların dağıtılması lazım. Vakit geçirmeden AYM önündeki işler ne kadar fazlaysa hiçbirisi arkadaşlarımızın tutukluluğu kadar önem arz etmez.”

HDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, bir mahkemede oy birliği ile tahliye edilen İdris Baluken’i bir başka mahkeme tarafından yeniden tutuklandığını hatırlatarak, “Peki bu tahliye gerekçesinde ne var; delillerin toplanmış olması, istenilen ceza gibi rutin şeylerin dışında önemli bir vurgu vardı. AYM’nin içtihattı tahliye gerekçesinin en başındaydı. Siyasi iradenin, hükümetin bu baskıyı kurmadığına ikna değiliz. Görülmemiş bir uygulama ile savcı itiraz ederek, bir başka ağır ceza mahkemesinden yeniden tutuklanma kararı çıktı. Kendisini tahliye eden mahkemenin huzuruna yeniden çıkacak. Ne gerekçe ile yargılayacaklar. AYM bütün bunları da gözeten bir yerden bakmak zorundadır” şeklinde konuştu.

Bu ülkenin utanç tarihine her gün bir briket daha eklendiğini belirten Önder, şöyle devam etti: “Tarih bize göstermiştir bu tür baskıcı dönemler geçtiğinde bu tasarrufların sahipleri saklanacak delik arıyorlar. Buradan AYM’ye seslenmek istiyorum. Sizden istediğimiz sadece kendi hukukunuza saygı gösterip, uymanızdır. Bunu zamana yayarak bu sorumluluktan kendinizi uzak tutamazsınız.”