Ana sayfa Öne Çıkanlar HDP’den Erdoğan’a: Tarih kimin terörist olduğunu gösterecektir

HDP’den Erdoğan’a: Tarih kimin terörist olduğunu gösterecektir

PAYLAŞ

Halkların Demokratik Partisi Merkez Yürütme Kurulu (HDP MYK), Almanya’nın Hamburg kentinde d8üzenlenen G20 Zirvesi sonrası HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında ‘terörist’ ifadesi kullanan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a yanıt verdi.

HDP, Almanya’da Cumhurbaşkanı sıfatıyla konuşan AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın söylerine şu ifadelerle yanıt verdi:

1. Selahattin Demirtaş terörist değil, HDP’nin Eş Genel Başkanı ve milyonların iradesidir. Milletvekilidir. Cumhurbaşkanlığı’na aday olmuş onurlu bir kişidir. Mücadelesi ve fikirleriyle Türkiye’de yaşayan halkların gönlünde ve zihninde yer etmiş, umut olmuş bir insandır ve siyasetçidir.
2. Erdoğan bu ifadesiyle sürmekte olan davalara ve yargıya açıkça müdahale etmekte, karar dikte etmekte, karar yazdırmaktadır. Aynı zamanda Anayasa Mahkemesi’ni açıkça tehdit etmektedir.
3. Tüm bunların yanı sıra, Erdoğan’ın Demirtaş için terörist demesinden tam bir cümle önce ‘Türkiye bir hukuk devletidir’, bir dakika sonra ise ‘Bizde yargı bağımsızdır demesi ibretliktir ve yalandır.
4. Bir Cumhurbaşkanı’nın bu şekilde konuşması asla kabul edilebilir değildir. Erdoğan’ın bu ifadesini en sert biçimde kınıyoruz, protesto ediyoruz. Tarih kimin terörist olduğunu gösterecektir.
5. AKP Genel Başkanı’nın haddini bilmez bu sözlerinin hesabını siyaseten ve uluslararası hukuk alanında soracağımızı kamuoyuyla paylaşıyoruz.