Ana sayfa Medya Hedef gösterilen gazeteciler: Biz bunları düzeltmeyeceğiz, suç duyurunda bulunacağız

Hedef gösterilen gazeteciler: Biz bunları düzeltmeyeceğiz, suç duyurunda bulunacağız

PAYLAŞ

‘Dışarıdaki Gazeteciler’ adıyla tutuklu olan gazetecilerin davalarını takip eden, haberlerini yapan ve kamuoyunu bilgilendiren gazeteciler, kendilerini hedef gösteren iktidar medyasında çıkan haberlere cevap verdi. Yazılı bir açıklama yayınlayan ‘Dışarıdaki Gazeteciler’ “Biz bunları düzeltmeyeceğiz. Çünkü yazılanların düzeltilecek bir yanı yok. Hiçbirisi doğru değil” dedi. Gazeteciler ayrıca haberleri yapan kişiler ve gazeteler hakkında da suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

Gazetecileri hedef gösterdiler

İktidara yakın Sabah ve Star gazeteleri, Büyükada’da toplantı yaptıkları sırada polis baskınıyla gözaltına alınan insan hakları savunucularının kaos çıkarmak amacıyla bir araya geldiklerini ve söz konusu aktivistlerin CHP ile irtibatlı olduklarını iddia eden haberlere imza attı.

Haberlerde ayrıca, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, şüphelilerin toplantı öncesinde irtibat kurdukları bir WhatsApp grubu tespit ettiği ve aktivist Özlem Dalkıran tarafından oluşturulan gurupta gazetecilerin de bulunduğuna ilişkin bilgilere yer verildi.

Söz konusu gazeteler, Özlem Dalkıran tarafından oluşturulan ’24 Temmuz birlikte özgürüz’ isimli WhatsApp gurubunda bulunan gazetecilerin isimlerini de yayımlayarak onları hedef gösterdi.

 

Hedef gösterilen gazeteciler: Suç duyurusunda bulunuyoruz

“Hakkımızda adım adım örülen bir kumpas var. Bunu sizinle paylaşmak istiyoruz.

Zamanında Gülen Cemaati’nin kullandığı yöntemle basın üzerinde hem algı hem de delil üretmenin taşları döşeniyor. Tasarladıkları iddianameler için yalan bilgiler oluşturuluyor.

Büyükada’da kumpasla tutuklanan insan hakları savunucuları üzerinden Cumhuriyet gazetesi davasına dikkat çekmek, haber yapılmasını, halkın davadan haberdar olmasını sağlamak için bir araya gelen gazeteciler, haftalardır hedef gösteriliyor.

Hükûmet yanlısı Türkiye, Güneş, Sabah, Akşam ve Star gazeteleri gerçekleri yazmıyor. Yalan haberlerle biz gazetecilere iftira atıyorlar. Çıkan haberlerin yazım hatalarını geçtik, kimin nerede çalıştığı, bilgileri ve haberde kullanılan fotoğraflar bile yanlış.

Biz bunları düzeltmeyeceğiz. Çünkü yazılanların düzeltilecek bir yanı yok. Hiçbirisi doğru değil.

Ancak biz bu haberleri yazan kişiler ve gazeteler hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz, bulunacağız.

24 Temmuz’daki Cumhuriyet davası 11 Eylül’e ertelendi. Hükûmet yanlısı gazeteler, kurduğumuz WhatsApp grubunun isminden hareketle 24 Temmuz’da ‘kargaşa’ çıkacağını, ikinci bir Gezi planlandığını yazdı. Gezi olmadı. Kaos çıkmadı. Sadece Cumhuriyet gazetesinin hapisteki çalışanları hakim önüne çıktı. Bizler bu davayı takip ettik., mahkemede olanları yazdık, anlattık. Çünkü sadece gazetecilik yapıyoruz.

Ve sadece gazetecilik yapmaya, hakikatleri halkla paylaşmaya devam edeceğiz.

-Dışarıdaki gazeteciler-“