Hikmet Sami Türk: Referandum şaibeli, oylar yeniden sayılmalı

Nisan 20, 2017, 6:12 pm
Seçim hukuku profesörü Hikmet Sami Türk: 'Referandum şaibeli, oylar yeniden sayılmalı; YSK, kararında yasa hükmünü bile sakladı' diye konuştu

Eski Adalet Bakanı ve seçim hukuku uzmanı Prof. Hikmet Sami Türk, Yüksek Seçim Kurulu’nun anayasa değişikliğine ilişkin referandumda mühürsüz oy pusulaları ve zarflarının da geçerli olacağına dair aldığı son dakika kararıyla “kanunu çiğnediğini” söyledi. T24’e konuşan Türk, YSK’nın bu kararıyla “görevini kötüye kullandığını” belirtti. “YSK bir çeşit yasa koyucu yerine koydu kendini” diyen Prof. Türk, YSK’nın referandumdan iki gün sonra (18 Nisan 2017) açıkladığı gerekçeli kararında, 298 Sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkındaki Kanun’un 98. maddesinin 4. fıkrasını görmezden geldiğini ifade etti.

“YSK’nın görmezden geldiği 4. fıkrada tatışmaya yer bırakmayacak şekilde mühürsüz oy zarflarının geçersiz sayılacağı anlatılıyor” diyen Türk, ​​”Bu şartlar altında referandum, şaibelidir. En azından oyların yeniden sayılması gerekir. Eğer bu yapılmazsa bu referandum tarihe şaibeli seçim olarak geçecek ve öyle kalacaktır” ifadesini kullandı.