Ana sayfa Dünya Hollanda: Bakan Kaya’nın ziyareti sorumsuzluk

Hollanda: Bakan Kaya’nın ziyareti sorumsuzluk

PAYLAŞ

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Betül Sayan Kaya’nın Hollanda’dan sınır dışı edilmesinin ardından resmi açıklama yapan Hollanda hükümeti Kaya’nın ziyaretini “sorumsuzluk” diye nitelendirildi. Tüm görüşmelere rağmen Kaya’nın geldiğini belirten yetkililer, “Hollanda, Türk bakanların bu ülkede halka açık siyasi kampanya yürütme çabalarına yönelik olarak iş birliği yapmayacaktır” dedi.

Hollanda hükümetinin resmi açıklaması şöyle:

“Hollanda bugün (Pazar) Türkiye ile yürütülen temaslarda ülkemizde kamu düzeninin ve güvenliğinin riske atılamayacağını tekrar tekrar belirtmiştir. Türk Büyükelçiliği ya da Konsolosluğu’nda halka kapalı küçük ölçekli bir toplantının yapılmasıyla ilgili istişareler, Türkiye’nin alenen yaptırım uygulamakla tehdit etmesi sonucunda sekteye uğrayınca, Hollanda Cumartesi sabahı Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun uçağına Hollanda’ya iniş izni vermemiştir. Makûl bir uzlaşma arayışı da imkânsız hâle gelmiştir. Türk yetkililer tarafından olayı müteakip yapılan sözlü saldırılar kabul edilemez.

Bu durumda, Türkiye Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya tarafından Rotterdam’a bir ziyaret gerçekleştirilmesi sorumsuzluktur. Bu mesaj, Sayın Kaya’nın Hollanda’da istenmediğinin daha önce belirtilmiş olduğu Türk yetkililere bir kez daha iletilmiştir. Hollanda, Türk bakanların bu ülkede halka açık siyasi kampanya yürütme çabalarına yönelik olarak iş birliği yapmayacaktır. Bu açık mesaja rağmen, Sayın Kaya yine de Hollanda’ya seyahat etmeye karar vermiştir.

Rotterdam’a ulaştığında, Sayın Kaya’ya kendisine uygun olan herhangi bir yoldan Hollanda’yı terk etme seçeneği sunulmuştur. Türkiye Konsolsoluğu’na geldiğinde de, kendisinden defalarca ülkeyi terk etmesi istenmiştir. Gerek Başbakan Mark Rutte gerekse Dışişleri Bakanı Bert Koenders Türk mevkidaşlarını telefonla aramıştır. Yapılan bu istişareler sonucunda, Sayın Kaya eskort refakatinde Alman sınırından Hollanda’nın dışına çıkartılmıştır.

Hollanda Türkiye ile müzakerelerin sürdürülmesinden yana olmaya devam etmektedir. Hükümet Hollandalı yerel yetkililerle devamlı temas halindedir.”