Ana sayfa Öne Çıkanlar Hollanda’nın yaptığına ‘faşizm’ diyenler, bir yıl önce HDP’li bakanları Cizre’ye almamıştı

Hollanda’nın yaptığına ‘faşizm’ diyenler, bir yıl önce HDP’li bakanları Cizre’ye almamıştı

PAYLAŞ

Türkiye referandum öncesinde önce Almanya, ardından Hollanda ile “seçim kampanyası yürütmek üzerinden” kriz yaşıyor. Özellikle derinleştirilen krizin son halkası önce Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Hollanda tarafından uçuşunun iptal edilmesi, ardından da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın konsoloslukta miting yapmasına izin verilmemesi oldu.

Ayrıca Avrupa Birliği (AB) hukuk mevzuatında, başka ülke vatandaşlarının Avrupa’da siyasi propaganda yapması yasaklanmış durumda. Bu durum, AB’ye adayı bir ülke olarak Türkiye tarafından da kabul edildi ve 2008 yılında buna ilişkin bir yasa çıktı.

Hükumet, “Bakanlarımızın kendi toprakları olan konsolosluklara girmesine, seçmenlerimizle buluşmamıza izin verilmiyor, bu faşizmdir” diyerek itiraz ettiği durumun aynısı daha bir yıl önce kendi bakanlarına uyguladı. 7 Haziran seçimleri sonrasında AK Parti’nin tek başına iktidar olmaması üzerine kurulan “geçiş hükumetinde” bakan olarak yer alan HDP Milletvekilleri Ali Haydar Konca ve Müslüm Doğan, HDP Eş Başkanları Selahattin Demirtaş ve beraberindeki bir heyet ile Eylül 2015 tarihinde Cizre’de ilan edilen ilk sokağa çıkma yasağı sonrasında ilçeye girmek istedi. İdil üzerinden Cizre’ye ulaşmaya çalışan heyet, binlerce asker ve polisle ablukaya alınan kente sokulmadı. HDP’nin yüzde 90 oranında oy aldığı ve sonrasında genişletilen yasak ile birlikte yüzlerce insanın hayatını kaybettiği kente alınmamasına yönelik HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş o dönem yaptığı açıklamada, bunun “kabul edilebilir bir yaklaşım olmadığını” belirterek, “baskılara boyun eğmeyeceklerini” kaydetmişti.

Dihaber’in derlediği habere göre, HDP heyeti ve HDP’li bakanlar defalarca engellendi ve yasağın sürdüğü başka ilçelere, “kamu güvenliği” gerekçesiyle alınmadı.

Şimdi Hollanda aynı gerekçe ile AK Partili Bakanları Hollanda’ya almıyor. Aile Bakanı Kaya, dün bu yasaklara karşı yaptığı açıklamada, Demirtaş’ın Cizre sınırında yaptığı açıklamaya benzer sözler kullanarak, “Ülkemizin toprağı olan Başkonsolosluğumuza girmemiz engelleniyor. Medeniyetin beşiği, Avrupa’nın göbeği ve yıl 2017. Avrupa’nın her yerinden vatandaşlarımız yanımızda. Onlarla buluşmamızı engelleyen zihniyete teslim olmayacağız. Sadece bir bakan olarak değil, bir Türk vatandaşı ve bir kadın olarak bu hukuksuzluğa asla teslim olmayacağız” açıklamasında bulundu.